Filmy fabularne z elementami survivalu – część 2

Data dodania: 05 września 2019   |  Ilość komentarzy: 0   |  Kategorie: Filmy, Survival

Niespełna pięć lat temu, bo w grudniu 2014 roku Super poczynił bardzo ciekawy wpis o filmach fabularnych z elementami survivalu. Znalazły się na owej liście filmy mniej i bardziej znane a ilość Waszych komentarzy zainspirowała mnie do uzupełnienia rozpoczętej przez Pawła listy.

W dzisiejszym wpisie znajdzie się jeszcze 13 propozycji, które według mnie warto obejrzeć i samemu się przekonać czy było warto. To, że napiszę, że coś jest fajne lub nie absolutnie nie powinno być dla Was wyznacznikiem, to bowiem moja subiektywna opinia, a każdy wie, że o gustach się nie dyskutuje.

Lista więc będzie wyglądać następująco: tytuł filmu, rok premiery, krótki opis fabuły. Wszystko to uzupełnię ilością gwiazdek z najpopularniejszego serwisu filmowego – Filmweb, do którego niewątpliwie też Was odeślę. Nie zabraknie oczywiście konkretnej dawki obrazu w postaci załączonego trailera.

Prezentowane filmy ustawię chronologicznie poczynając od najstarszego do najnowszego. Jeśli chcecie zapoznać się z pierwszą częścią artykułu i pozostałymi produkcjami kliknijcie w ten link >>

Gotowi? No to zaczynamy!

1. LOT FENIKSA

Data premiery: 2004 r.  |  Ilość gwiazdek wg Filmweb: 6,5  |  Zobacz więcej w serwisie

Lot Feniksa to nowa wersja zrealizowanego w 1965 roku filmu „Start Feniksa” (reż. Robert Aldrich).To historia pasażerów oraz pilotów samolotu, który podczas lotu trafia w sam środek burzy piaskowej. Nie trudno zgadnąć co dzieje się dalej – samolot rozbija się na nieprzyjaznej pustyni Gobi. Na szczęście rozbitkowie mają zapasy wody i żywotności na miesiąc, ale prawdopodobieństwo ich odnalezienia przez ekipę ratunkową jest równe zeru. Co staje się dalej? – to już musicie zobaczyć sami. Generalnie naciągany, w niektórych scenach nawet koszmarny z małymi elementami survivalu. Pomysł na film bardzo oryginalny, szkoda że nie wykorzystany. Z braku laku można obejrzeć.

2. OCALONY

Data premiery: 2013 r.  |  Ilość gwiazdek wg Filmweb: 7,5  |  Zobacz w serwisie

Afganistan, 28 czerwca 2005 roku, czterech członków SEAL Team 10 otrzymuje zadanie zabicia lidera talibów. Niespodziewanie sami zostają otoczeni przez wroga i zaatakowani. Nie wszystko idzie zgodnie z planem a główny bohater mierzy się nie tylko ze swoimi słabościami lecz także z naturą i goniącymi go przeciwnikami. Według mnie warto obejrzeć. Ten film to kawałek dobrego kina ze świetną obsadą. Polecam!

3. NIEZŁOMNY

Data premiery: 2014 r.  |  Ilość gwiazdek wg Filmweb: 7,2  |  Zobacz w serwisie

Film w reżyserii Angeliny Jolie na podstawie książki: Unbroken: A World War II Story of Survival, Resilience and Redemption autorstwa Laury Hillenbrand. Podczas II wojny światowej biegacz olimpijski, Louis Zamperini (z pochodzenia Włoch), zostaje wzięty do niewoli przez siły japońskie. Film jest historią o ludzkiej wytrwałości wobec przeciwieństw losu, harcie ducha oraz odwadze. Według mnie ciekawy, niezbyt porywający, jednakże na uwagę zasługuje fakt, że jest to film oparty na faktach.

4. MARSJANIN

Data premiery: 2015 r.  |  Ilość gwiazdek wg Filmweb: 7,6  |  Zobacz więcej w serwisie

Znakomity film w reżyserii Ridleya Scotta z Mattem Damonem w roli głównej. Przyznaję, że oglądałem kilka razy, sam nie wiem czemu – czy jest tak dobry, czy może chodzi o Damona. Nieważne, według mnie warto zobaczyć. Pomysłowość człowieka, który się nie poddaje nawet pomimo beznadziejnej sytuacji. Marsjanin to historia astronauty, który po nieudanej ekspedycji zostaje sam na Marsie. Mimo znikomych zapasów oraz zerwanej łączności z dowództwem mężczyzna stara się przetrwać w trudnych warunkach. Oj, polecam!

5. EVEREST

Data premiery: 2015 r.  |  Ilość gwiazdek wg Filmweb: 7,3  |  Zobacz więcej w serwisie

Po pierwsze: „Everest” to jeden z tych filmów, w których rozmiar naprawdę ma znaczenie – i żeby nie było, chodzi tu o wielkość ekranu a nie o wielkość jaj czy też przyrodzenia ;) Po drugie według mnie to znakomite kino katastroficzne, które pokazuje jak żywioł szybko i skutecznie zabija oraz jak krucha jest każda istota ludzka – nawet ta przygotowana i z dużym doświadczeniem. Rok 1996. Podczas wspinaczki na najwyższy szczyt świata członkowie ekspedycji stawiają czoło potężnej burzy śnieżnej. Co się potem wydarzy nie trudno przewidzieć, ilość ciał na Evereście w roli drogowskazów zdradza fabułę.

6. ZJAWA

Data premiery: 2015 r.  |  Ilość gwiazdek wg Filmweb: 7,2  |  Zobacz więcej w serwisie

To jeden z moich faworytów na tej liście. Leonardo DiCaprio daje radę, bardzo. Jego spotkanie z niedźwiedziem i chęć przetrwania po spotkaniu tworzą według mnie kawał survivalowego kina. 1822 rok, zima, oj musiało być mu ciężko. „Zjawa” to mocne i brutalne męskie kino opowiadające o świecie, w którym nawet cywilizowanym ludziom zdarza się być barbarzyńcami, żeby tylko przeżyć. Nie czekać, oglądać bo na prawdę warto.

7. THE SURVIVALIST (Survivalista)

Data premiery: 2015 r.  |  Ilość gwiazdek wg Filmweb: 5,7  |  Zobacz więcej w serwisie

Dość spokojne kino, po obejrzeniu stwierdziłem, że przed kolejnym podejściem wypiję z kolegą 0,7, na łeb. Według mnie d**pska nie urywa, ale mimo to można zobaczyć. Taki trochę Sci-Fi, trochę thriller a nieraz nawet dramat. Las, drewniany barak i działeczka uprawna, bo zapasy żywności na Ziemi się wyczerpały. Film w stylu, co może zrobić człowiek i do czego się posunąć aby zdobyć jedzenie – generalnie trochę przerażające, szczególnie w aspekcie posiadania rodziny – wystarczy sobie tylko wyobrazić taka sytuację. Obejrzeć i samemu ocenić. Tyle.

8. CAPTAIN FANTASTIC

Data premiery: 2016 r.  |  Ilość gwiazdek wg Filmweb: 7,6  |  Zobacz więcej w serwisie

Doskonały jak zwykle Viggo Mortensen w ciekawym filmie Matta Rossa. Trochę dramat, trochę komedia. Ta rodzina poradziłaby sobie w każdej sytuacji, dzieciaki ogarniają temat przetrwania lepiej niż niejeden znany survivalowiec – choćby sam BG ;) Generalnie tak: ojciec sześciorga dzieci wychowuje swoje pociechy z dala od cywilizacyjnego świata. Przychodzi jednak dzień, w którym wszyscy muszą wrócić do realnego otoczenia i tu pojawia się problem. Jak się to mówi małe dziecko mały problem, duże dziecko … sami zobaczcie. Ja mam mieszane uczucia.

9. POMIĘDZY NAMI GÓRY

Data premiery: 2016 r.  |  Ilość gwiazdek wg Filmweb: 6,3  |  Zobacz więcej w serwisie

Jestem nieco zawiedziony. Idris Elba w zwiastunie jak typowy macho, znany z wielu fantastycznych produkcji zachęcił mnie do obejrzenia produkcji w kinie. Poszedłem, rozsiadłem się wygodnie czekając na kawał dobrego kina z elementami survivalu. Otrzymałem dramat z romansem i survivaltem zepchniętym gdzieś na dalszy plan. Bardzo przewidywalny. Chyba bardziej dla kobiet niż dla facetów, ale jak chcecie zrobić partnerkom miły wieczór – obejrzyjcie wspólnie, jeszcze mi podziękujecie bo pewnie na oglądaniu filmu się nie skończy ;) Generalnie fabuła jest taka: para obcych sobie ludzi przeżywa katastrofę samolotu w górach. Są zdani sami na siebie i mimo poważnych obrażeń muszą walczyć o przeżycie – pierdu, pierdu. Od samego początku chciał ją bzyknąć.

10. SIŁA PRZETRWANIA

Data premiery: 2017 r.  |  Ilość gwiazdek wg Filmweb: 5,7  |  Zobacz więcej w serwisie

Na prawdę nie wiem skąd na filmwebie tak mało gwiazdek. To nie jest typowe hollywoodzkie kino, to kawałek naprawdę ciekawej opowieści dziejącej się wysoko w górach Sierra Nevada. To opowieść o decyzjach podjętych w sytuacji awaryjnej i zagrożenia życia, lecz także o tytułowej „sile przetrwania”. O tym, że niezależnie jak jest źle możesz znaleźć w sobie siłę aby przeżyć, nawet wtedy kiedy już inni się poddali – nawet ratownicy. Wyobraź sobie, że jest naprawdę mroźny, zimowy wieczór. Termometr pokazuje 15 kresek poniżej zera, a Ty właśnie zgubiłeś się w górach. Masz tylko jedno zadanie: przeżyć. Zapałki? Trzy ostatnie kruszą się przy próbie zapalenia. Telefon? Bateria wydała przed chwilą ostatnie tchnienie. Wołanie o pomoc? Odpowiada Ci tylko powarkiwanie (tak samo głodnych!) kojotów. Specjalistyczny sprzęt? W kieszeni masz tylko odtwarzacz MP3, klucze, gumę balonową. I wiesz co? O twoim zniknięciu ktoś dowie się dopiero za… pięć dni. Nie, nie. To nie wstęp do przerażającej opowiastki z morałem. Eric LeMarque i jego prawdziwa historia oparta na faktach. Mocno polecam!

11. JUNGLE

Data premiery: 2017 r.  |  Ilość gwiazdek wg Filmweb: 6,7  |  Zobacz więcej w serwisie

Z przyjemnością obejrzałem ostatnio ponownie w telewizji. Kolejna produkcja nie należąca to typowych hoollywoodzkich historyjek, ale ze szczęśliwym zakończeniem. Według mnie bardzo realne kino z elementami survivalu, pokazuje jak jesteśmy słabi w dzisiejszych czasach i jak nasze błędne decyzje negatywnie wpływają na nasze dalsze losy. To także film o braterstwie i wielkiej przyjaźni i o tym aby się nigdy nie poddawać. Przez polskie kina przeszedł tak troszkę bez echa – a szkoda bo według mnie warto zobaczyć. To historia trzech przyjaciół zwiedzających Amerykę Południową. Postanawiają przeżyć przygodę i wraz z tajemniczym przewodnikiem wybierają się na wyprawę do amazońskiej dżungli. To co się potem dzieje zakrawa o … i właśnie tu nic nie powiem, po prostu obejrzyjcie.

12. 41 DNI NADZIEI

Data premiery: 2018 r.  |  Ilość gwiazdek wg Filmweb: 6,9  |  Zobacz więcej w serwisie

Na produkcji byłem w zeszłym roku z żoną w kinie. Absolutnie nie żałuję, mimo, że film zrył mi nieco mózg. Chętnie obejrzę jeszcze raz. Dwoje zakochanych młodych żeglarzy wyrusza w rejs przez Pacyfik do odległej o tysiące kilometrów Kalifornii. Zmierzają w kierunku jednego z największych huraganów w historii i nie trudno przewidzieć, co się stanie dalej. Film o przetrwaniu w najbardziej beznadziejnej sytuacji. Racjonowanie niewielkiej ilości zapasów oraz trudne decyzje gdy nie masz już nadziei na ratunek. Bardzo dobry.

A na koniec – perełka, taka wisienka na torcie ;)

 

13. ARKTYKA

Data premiery: 2018 r.  |  Ilość gwiazdek wg Filmweb: 6,7  |  Zobacz więcej w serwisie

Co tu się odpitoliło? – ja się zapytuję. Tylko 6,7 gwiazdek? Oj, drogi Filmwebie i wszyscy oceniający. Obraziłem się i to bardzo. Po pierwsze, jak zwykle fantastyczny Mads Mikkelsen, według mnie to rola jego życia. Po drugie fabuła, prosta i w swej prostocie niesamowita. Nie znajdziecie tu wodotrysków i hollywoodzkich efektów. To film spokojny, logiczny – dla mnie 100% survivalu, doskonała wręcz produkcja. Patrycja Calińska w portalu Filmweb napisała: „Joe Penna zabiera nas w czarno-biały świat wykuty z lodu i skał, gdzie na równinach tańczy śnieżny pył, a w ostatecznym rozrachunku liczy się tylko jedno – przetrwanie. W rzeczywistości materializujących się praw Murphy’ego i nadziei na ratunek konającej w męczarniach rodzi się jednak coś jeszcze: bohaterskie, bezwarunkowe człowieczeństwo. … „Arktyka” podświadomie, drastycznie wpływa na zwiększone odczuwanie zimna. Intensywna wizualna eksploatacja bieli, błękitów oraz szarości, podlana obficie muzyką instrumentalną, rozszerza spektrum odczuwania filmu, przenosząc je do sfery bardzo zmysłowej: poczucia przeszywającego chłodu, gęsiej skórki na rękach, chęci zawinięcia się w koc i wypicia kubka ciepłej herbaty. Ta umiejętność przetransferowania fizycznego doświadczenia bohatera na filmowe odczuwanie widzów to niezwykłe osiągnięcie, szczególnie dla pełnometrażowego debiutanta.” – piękne słowa Patrycja, na prawdę – oddają wszystko to, co chciałbym sam napisać – tylko nie umiem ;) Dla mnie 10/10 – lecz to subiektywana opinia. Polecam z całego serca.

To tyle ode mnie, piszcie co myślicie o tych produkcjach, może są jeszcze jakieś ciekawe filmy fabularne z elementami survivalu o których nic nie napisałem? – czekam na Wasze komentarze!

 

Piotr „Dr Mróz” Marczewski

AUTOR: PIOTR „DR MRÓZ” MARCZEWSKI
Nasz ekspert w zakresie hipotermii, ekstremalny mors. Jego rekord życiowy to 1:30 godz. w wodzie o temperaturze 2stC oraz pozytywnie zaliczony test w akcji „Oswajamy Mróz” w styczniu 2019 – wszedł do wody o temperaturze 0,14 st.C dwanaście razy po 10 minut w ciągu 12 godzin, spędzając łącznie w przeręblu dwie godziny. Trening przeprowadził nic nie jedząc i nie dostarczając żadnych innych kalorii do ogrzania organizmu. W kwietniu 2019 roku podczas „Bike Ekspo” spędził w komorze -100 st.C (pulsacyjnie -150 st.C) 6 i pół godziny stojąc! – asekurując wielokrotnego rekordzistę Guinnessa Valerjana Romanovskiego podczas bicia kolejnego rekordu.