Filmy fabularne z elementami survivalu

Data dodania: 09 grudnia 2014   |  Ilość komentarzy: 38   |  Kategorie: Survival, Szkolenie

Ruchome obrazki to uczta dla oka. Mówi się że jeden obraz jest wart tysiąc słów. I jest w tym dużo prawdy. Filmy przemawiają do ludzi. Dziś obrazy mają zupełnie inny oddźwięk niż kiedyś. Każdy z nas może nagrać materiał i wrzucić go na youtube. Pokazać to, czego nie da się opisać.

Dzisiejszy wpis będzie właśnie o filmach. I to nie byle jakich, a o filmach nawiązujących do survivalu lub pokazujących sytuacje survivalowe. Te filmy nie zastąpią szkoleń i wyjazdów. Ooo nie. Niejeden się przejechał już na tym że zobaczył coś w internecie na filmie, a lesie już ta sztuczka się nie udała. Te filmy to fabularne historie nierzadko opisujące prawdzie przygody realnych ludzi, które kiedyś tam się zdarzyły.

Musicie jednak pamiętać że film zabija wyobraźnie. Aby tego uniknąć trzeba czytać książki. W książce autor może dokładnie pokazać uczucia, czyli to czego nam film nie przekaże. Trzeba uzupełniać te dwie rzeczy. Oczywiście jeden obejrzy film dla zabawy bo będzie miał wolny wieczór, a drugi dlatego że się tym interesuje. I każdy skomentuje go na swój sposób. I każda z osób wyciągnie dla siebie z niego coś innego.

Prezentowane filmy są ustawione w przypadkowej kolejności. Nie ma tutaj jednego najlepszego i jednego najgorszego. Różnią się ilością „survivalu” i omawianym tematem. Wrzucam tutaj tylko filmy fabularne. Nie ma żadnych dokumentów itp.

Jest kilka filmów opowiadających historie, które się wydarzyły naprawdę, ale są też takie zmyślone. To nie ma znaczenia. Chodzi o obraz. O to jak niektóre sytuacje survivalowe mogą wyglądać.

I najważniejsze; ta lista nie jest skończona. Filmów traktujących o survivalu jest bardzo dużo. To moja lista.

Droga (The Road) 2009

Świetnym przykładem jak działa film, a jak książka jest „Droga”.

Powieść Cormaca McCarthy’ego pokazuje nam świat po zagładzie. W sumie nie jest opisane co się stało i dlaczego. Nie ma tam też pokazanych technik survivalowych przez co książka nie trafiła do spisu książek o survivalu, ale już film pokazuje świat po totalnej zagładzie, pokazuje jak będzie wyglądać gdy zabraknie cywilizacji. Różnica między książką a filmem jest taka, że w książce przeczytamy o uczuciach ojca w tej krytycznej sytuacji, a film pokaże nam zniszczone miasta co podczas czytania znów ciężko sobie wyobrazić. Polecam film jako świetny obraz „survivalu” totalnego. Polecam też książkę. Ale uwaga…obie propozycje są mocno dołujące. Dodatkowo gdy jesteśmy już rodzicami całość może być psychodeliczna.

Lekcja Przetrwania (The Edge) 1997

Ten film pokazuje sytuację survivalową, która naprawdę mogła mieć miejsce. Co jaki czas małe awionetki rozbijają się lub maja awarie w odległych przestrzeniach Kandy lub Alaski. Dobrzy aktorzy (Anthony Hopkins i Alec Baldwin) zapewniają klimat. Całość ogląda się dobrze i nie ma tam jakiś niesamowitych błędów czy naciągnięć jak to się czasem przytrafia w Hollywood ;-)

Cast Away (Poza światem) 2000

Klasyka survivalowa. Historia która mogła się wydarzyć i mogła właśnie tak wyglądać.

Rozbitka gra Tom Hanks, a cały film jest bardzo dobrze zrobiony. Mimo że może się wydawać że takie historie są praktycznie niemożliwe, to przypominam że niedawno pojawiła się informacja o rozbitku dryfującym gdzieś u wybrzeży Australii. Miał tam być ponad 1,5 roku! W filmie mamy opowieść o pięcioletniej survivalowej przygodzie (jeśli można użyć takich słów). Jest też świetnie pokazana historia straty wyposażenia survivalowego. Czyli to co zawsze mówimy-nie ma możliwości żebyś znalazł się nago w środku dżungli ;-). A jednak.

Jestem Legendą (I’m Legend) 2007

I znowu Hollywood. Samego survivalu w tym filmie nie ma za dużo. Ale też świetnie ujęto temat samotności i sposobu radzenia sobie w sytuacji zagrożenia. Akurat w tym filmie jest już wiele błędów jakie popełnił reżyser wraz ze swoją ekipą, jeśli chodzi o temat ukrywania się przed Zombie lub czymkolwiek podobnym. Skoro Will Smith, który gra głównego bohatera ma do dyspozycji całe miasto i jest tam kompletnie sam, to dlaczego mieszka w zwykłym domu? Mógłby zamieszkać w banku, więzieniu, komisariacie policji czy w bazie wojskowej. Czyli w każdym innym lepszym miejscu gdzie byłby dużo bezpieczniejszy. Podobnie temat pojazdów. Powiedzcie mi..macie do wyboru każdy samochód w Nowym Jorku..po jakiego grzyba bierzecie zwykłego amerykańskiego Suva? Furgonetka bankowa nie lepsza? A wozy strażackie, ratownicze czy policyjne że o militarnych nie wspomnę?

Mimo wszystko warto obejrzeć.

Dramat w Andach (Alive) 1993

Ten film trzeba zobaczyć. To ekranizacja prawdziwej historii, która zdarzyła się w 1972 roku w Andach Peruwiańskich. Wysoko w górach rozbija się samolot na pokładzie którego znajdowała się drużyna Rugby z Urugwaju. Była to najtragiczniejsza historia survivalowa w dziejach XX wieku. Po ośmiu dniach rozbitkowie dowiedzieli się z radia że poszukiwania ich samolotu odwołano. To oczywiście wpłynęło tragicznie na ich morale. Cała historia trwała ponad dziesięć tygodni a uratowani zostali tylko dzięki podjęciu heroicznego wysiłku przez trzech ludzi którym udało się dotrzeć do siedzib ludzkich. Historia ta też jest dlatego tragiczna iż aby przetrwać na tej wysokości rozbitkowie zostali zmuszeni do kanibalizmu na swoich zmarłym towarzyszach. Polecam!

Bat 21 1988

Historia oparta na faktach. Amerykański pilot zostaje zestrzelony nad terytoriom Wietnamu. Rzecz się dzieje już pod koniec wojny. Dobry film z końców lat 80-tych. Bardzo ładnie pokazane jest jak działa się w sytuacji SERE. No i plejada aktorów Danny Glover oraz Gene Hackman.

Rambo. Pierwsza krew 1982

Na pewno pomyśleliście że się pomyliłem umieszczając tutaj ten tytuł. Ja sądzę że Rambo ma w sobie jednak troszkę survivalu. Polecam książkę, która jak zwykle mocno różni się do filmu. Tam mamy żołnierza który ucieka zupełnie nago, bez żadnego sprzętu. W filmie mamy za to gadżet w postaci noża od którego zaczęła się cała przygoda wszelkich survivalowych narzędzi. Przed Rambo zainteresowanie nożami przetrwania było nikłe i tyczyło tylko ludzi którzy się tym zajmowali. Rambo i jego nóż przetrwania ze schowkiem w rękojeści rozpoczęli nowy rozdział w survivalu, narzędziach jak i podejściu do tego tematu.

Touching the Void – Dotknięcie pustki lub Czekając na Joe 2003

Jeśli interesuje Was zachowanie ludzi w kryzysowych sytuacjach to ten film musicie zobaczyć. Klasyka górskich historii, która zdarzyła się naprawdę i odbiła się mocnym echem w środowisku wspinaczy. W 1985 roku na Silua Grande w Andach Peruwiańskich dwóch wspinaczy atakuje szczyt techniką alpejską. Czyli zupełnie na lekko. Oczywiście zdarza się to czego każdy się w górach boi. Jeden ze wspinaczy łamie nogę. Klasyczne prawo Murphego. Nie będę spojlerował. Jest to kawał dobrze opowiedzianej historii. Tragicznej.

Into the wild (Wszystko za życie) 2007

Tego filmu chyba nie trzeba przedstawiać. W miarę nowy więc chyba każdy go widział. Nie mniej nie może go tutaj zabraknąć. Ładna amerykańska historia, która niestety kończy się tragicznie. Rzecz opowiada przygody Christophera McCandlessa który w 1992 roku po zakończeniu szkoły postanawia rzucić całe dotychczasowe swoje życie i udać się w podróż. Chce dotrzeć na Alaskę i tam prowadzić spokojne życie z dala od zgiełku nowoczesnego świata. Po drodze ma niesamowite przygody, które kształtują charakter młodego podróżnika. Jak się historia kończy chyba wszyscy wiedzą. Czasem nie wystarczy chęć i motywacja ale przydaje się także wiedza.

Rescue Dawn (operacja Świt) 2006

Kolejna wojenna propozycja z czasów wojny wietnamskiej. Tym razem Christian Bale gra amerykańskiego pilota zestrzelonego i przetrzymywanego w obozie jenieckim. Historia opowiada organizację ucieczki. Dobre kino wojenne i dobrze opowiedziana historia.

The Snow Walker (Zimne piekło) 2003

Ten film musicie zobaczyć. Jest to historia pilota który lata na Alasce. Jest rok 1952. podczas rutynowego lotu transportowego, samolot zostaje uziemiony z dala od siedzib ludzkich. Młody i niedoświadczony pilot zostaje zdany na własną rękę. Na szczęście ma do pomocy kobietę z miejscowego plemienia Eskimosów, która zna tajniki przetrwania w takich miejscach. Ciekawostka jest taka że film kręcono przy -28 stopniach. Głównego aktora gra znany wszystkim miłośnikom filmów wojennych strzelec wyborowy z „Szeregowca Rayana” Barry Pepper. Bardzo ładnie pokazany jest survival w naprawdę trudnych warunkach klimatycznych.

127 godzin 2010

Nowość ostatnich lat. Ekranizacja tragicznej samotnej wyprawy Arona Ralstoa, który podczas wspinaczki spada do kanionu i zostaje tam uwięziony na tytułowe 127 godzin. Po tym czasie podejmuje decyzję o odcięciu sobie ręki w przedramieniu. Film ładnie nakręcony, z ładnymi widokami, ale gra jednej osoby może niektórych nudzić. Bardzo ładnie pokazana całość historii. Co ciekawe to historia zdarzyła się całkiem niedawno bo w 2003 roku. Bardzo dobry film o motywacji i chęci życia. Polecam także książkę.

Krew za krew (Seraphim Falls) 2006

Western. W sumie trochę dziwny, ale bardzo dobrze zrobiony. To nie typowa opowieść o dobrym i złym. Pomijając zagmatwaną historię dobrze pokazano scena wpadnięcia do strumienia w górach. Takich scen jest mało w filmie, ale ta mnie uwiodła. Jest dość realistyczna.

Jeremiah Johnson (1972)

Klasyka! Kto nie oglądał nich natychmiast rzuci czytanie i szybko nadrobi temat. Piękna historia, piękne zdjęcia, wspaniały film. Tutaj nie ma survivalu. To bushcraft w czystej postaci. Były żołnierz wyjeżdżą na Alaskę, aby zostać traperem. Jest młody i niedoświadczony. Na szczęście trafia do chaty starego trapera, który uczy go fachu. Gdy już zdobywa odpowiednie wyszkolenie w radzeniu sobie w lesie opuszcza chatę. Podczas podróży znajduje zniszczone gospodarstwo w którym ukrywa się matka z synem. Tak zaczyna się ich wspólna przygoda w dziewiczej Alasce. Bardzo dobrze pokazano techniki pracy narzędziami, pułapki i cały sposób życia ówczesnych traperów. Gorąco polecam

Ocean strachu I i II 2003, 2006

Dwa filmy pokazujące survival na wodzie. Nakręcone małym nakładem opowiadają prawdziwe historie. Nie ma w nich jakiejś specjalnej gry aktorskiej, żądnych dużych nazwisk. Niemniej historie jaką pokazują oba filmy jest warta zobaczenia. Jak będziecie je oglądać od razu zauważycie że 90% survivalu powodują ludzie i ich bezmyślne zachowanie. Polecam oba.

Jeniec-jak daleko nogi poniosą (So weit die Füße tragen ) 2001

Oparty na faktach film opowiadający historię ucieczki niemieckiego żołnierza z obozu pracy na Syberii. Zesłany na 25 lat Clemens Forell podejmuje decyzję o ucieczce. Po przygotowaniu się do tak ciężkiej „wyprawy”, udaje mu się uciec. Obóz zlokalizowany był w północno -wschodniej Syberii nad cieśniną Beringa. Film pokazuje trudy ucieczki, samotność oraz bezlitosny klimat i surowość tego nieprzyjemnego kraju. Ciekawe jest to że gdy tylko zapomnimy że bohaterem jest Niemiec, pokazana ucieczka jest przykładem jak mogło to wyglądać w wykonaniu naszych rodaków. Ciekawy film.

Apocalypto 2006

Czy film o początkach cywilizacji na amerykańskiej ziemi może traktować o survivalu? No a jakże inaczej. Zobaczyć jak radzili sobie w tamtych czasach dzikie plemiona majów to uczta dla oka. Mel Gibson który jest reżyserem tego dzieła, odrobił lekcję. Mamy tutaj wszystko. Polowanie, zabijanie, kult, religię. Czysty survival, który w tamtych czasach był sposobem na życie

Predator 1987

Dziś klasyka filmów SF jak i czyste kino akcji lat 80-tych. Ale nie przesadzona tak bardzo jak niektóre filmy z tamtego okresu. Arnold Schwarzenegger na tropie przybysza z kosmosu. Mamy trochę zabijania, mamy siły specjalne za liniami wroga i mamy survival z nożem Craina. Oczywiście nie należy brać tego filmu na poważnie. Ale też nie powiecie że lipa ;-)

Essentail Killing 2010

Dziwny film opowiadający o ucieczce jeńca z transportu. Co jeszcze dziwniejsze rzecz dzieje się w Polsce. Dziwny także dlatego że jest trochę naciągany w niektórych momentach, a szkoda. Mogło być dobre kino. Trochę niszowe więc i efekty w niektórych miejscach „niszowe”. Czy polecam? Jeśli nie macie kompletnie nic innego do roboty ;-)

Nożownik (The Hunted ) 2003

Benicio Del Toro i Tommy Lee Jones w jednym filmie. Takie gwiazdy zapowiadają dobre kino. I nie przeliczymy się. Historia opowiada losy żołnierza zielonych beretów, który choruje na PTSD i zaczyna wykorzystywać umiejętności których nauczono go w wojsku, ale tym razem na cywilach. Ciekawostką jest to że większość technik survivalowych jak i samo główne narzędzie walki jakie jest używane w filmie zaprojektował i przekazał Tom Brown, ekspert od prymitywnych technik survivalowych. Jego nóż „Tracker” po tym filmie zyskał wielu zwolenników. Mało survivalu. Film typowo amerykański typu-zabili go i uciekł. Jednak wart zobaczenia.

The Way Back (Niepokonani) 2010.

Film na podstawie książki polskiego autora Sławomira Rawicza, „Długi Marsz”.
Jest to historia o uciekinierach z obozu pracy na Syberii. Jest sporo wątków survivalowych. Niektóre są dziwne…np sposób połowu ryb zimą: bierzemy kłodę, uderzamy w lód a wtedy z wyłamanego w ten sposób przerębla tryska woda a wraz z nią „wyplumkują” rybki. Ciekawy film także dlatego że amerykańscy aktorzy grają tam Polaków. Polecam. Jeszcze bardziej polecam jednak książkę.

Wrecked (Reset) 2010

Bardzo dobry film opowiadający historię wypadku samochodowego. Akcja zaczyna się gdy główny bohater odzyskuje przytomność w środku rozbitego auta w środku lasu. Nie pamięta co się stało, ani kim jest. Dużo survivalu awaryjnego. Bardzo dobre kino i dobra gra aktorska. Gorąco polecam!

Północna ściana (Nordwand) 2008

Historia próby zdobycia Eigeru w latach trzydziestych przez niemiecki zespół. Bardzo ładnie pokazane ówczesne techniki wspinaczkowe i wyposażenie. Klasyka gatunku obrazów wspinaczkowych. Survival górski w czystej formie. Polecam.

The Hunter (Łowca) 2011

Niszowy i chyba nie wyświetlany w żadnym kinie film o próbie upolowania ostatniego tygrysa tasmańskiego. Film trochę inny. To kino australijskie. Dobra gra Willema Dafoe. Fajnie pokazane techniki polowania i zakładania pułapek. Fajny sprzęt. Bardzo ładne zdjęcia.

The grey (Przetrwanie ) 2011

Naciągana historia ucieczki przed stadem wilków. Zimowy survival leśny. Do obejrzenia ale bez szału.

The Divide (Podzieleni) 2011

Świetny film opowiadający historię zamknięcia przypadkowej grupy ludzi w schronie. Film SF jednak bardzo dobrze pokazano tutaj interakcje jakie zachodzą między ludźmi w trudnych sytuacjach. Dlatego też raczej nie polecimy na Marsa. Ludzie zamknięci w małej przestrzeni głupieją. Najfajniejszy obraz przedstawiający powiedzenie że „najgroźniejszym ssakiem na świecie jest..człowiek”. Polecam!

Into the white (Śniegi wojny) 2012

Wojenna historia oparta na faktach. 1940 rok Norwegia. Załoga zestrzelonego niemieckiego bombowca ratuje się przed zimnem w opuszczonej chacie. Pech chce że w tej samej chacie chcą się schronić piloci angielscy. Zimny klimat jednoczy wrogów. Razem muszą stawić czoła przyrodzie. Bardzo dobry film.

Dersu Uzała 1972

Piękne kino znakomitego japońskiego reżysera Akiro Kurosawy. Historia opowiada przygody rosyjskiego badacza którego wraz ze swoimi żołnierzami ratuje kirgijski myśliwy. Trudne życie w tajdze, dzikie zwierzęta i surowy klimat. Pięknie opowiedziana prosta historia przyjaźni między badaczem a myśliwym.