Okulary Oakley – absolutna zasada A.B.C.

Data dodania: 15 kwietnia 2020   |  Ilość komentarzy: 0   |  Kategorie: Blog, Wyposażenie

okulary Oakley -08Nie wszyscy znają, ale jest to absolutna i bezdyskusyjna procedura bez której  żaden szanujący się operator, outdoorowiec, strzelec,  bushcraftowiec żyć nie może (albo nie powinien) i nie podejmuje  żadnych innych działań.  Jest to procedura, która występuje zaraz obok procedur typu P.L.A.N. S.T.O.P albo w ratownictwie S.A.M.P.L.E. Mowa oczywiście o procedurze A.B.C.

Always

Be

Cool

( :-)   )

Zgubiłeś się w lesie? Złamałeś jedyny nóż? Samolot spada? Masz gorączkę a właśnie wróciłeś w Włoch? Wróg jest wszędzie? OK Cokolwiek się dzieje wyglądaj cool :) Czasami pada deszcz i nie ma słońca co nie przeszkadza w założeniu okularów i czekaniu na rozwój wydarzeń :) Okulary przeciwsłoneczne są tak samo ważnym elementem wyposażenia jak nóż, plecak czy kurtka lub jakikolwiek element sprzętu, który jest ważny dla Twojej działalności outdoorowej.

Właśnie dlatego, że wpływa na Twoje bezpieczeństwo, wygodę i bardzo często zdrowie.

Teraz na poważnie. Oczywiste jest, że dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne a w zasadzie ich szkła chronią nasze oczy przed promieniowaniem UVA i UVB, które uszkadzają włókna kolagenowe w oku co może powodować zmiany zwyrodnieniowe w plamce żółtej a nawet przed rakiem skóry powiek i wnętrza oka oraz czerniakiem.

Jasne, że nas wszystkich ludzi lasu i outdooru mogą dopadać bardziej pospolite i realne problemy jak zapalenie spojówek czy potocznie zwany „skrzydlik” („oko surfera”) to także przyczyna słabego lub braku zabezpieczenia oka. Nie będę już tu wspominał o „ślepocie śnieżniej”, która jest bardzo realnym i dość znanym zjawiskiem w górach (wzrost wysokości o 1000m to wzrost promieniowania o 6-7%)  albo w lokalizacjach narażonych na znaczne refleksy słoneczne w wyniku działania lodu, śniegu a nawet w niektórych sytuacjach wody lub pustyni.

okulary Oakley -06Całkowicie innym zabezpieczeniem są normy związane z przeciwdziałaniem przed urazami mechanicznymi oka. Ta problematyka dotyczy najbardziej osób, które są narażone na uderzenia, odpryski. Tutaj każdy zaczyna od razu myśleć o strzelaniu i strzelnicy, choć nie zawsze. Takie zabezpieczenia oka przed urazami mechanicznymi dotyczy także strażaków, pracy na budowie, offrodu, wspinaczki – możemy wymyślać takich zajęć outdoorowych naprawdę sporo.

A teraz do brzegu.

Świadomość użytkowników okularów także rośnie i już rzesze ludzi dobrze wie aby nie kupować okularów na straganie lub od chińczyka. Dlatego, że produkt produktowi nie jest równy, filtr filtrowi nie jest równy oraz każdy wymyśla swoje normy.

No jasna sprawa, chroni przed UVA i B. Dodatkowo „ściemnienie” (transmisja światła)  w moich szybkach to 17% co oznacza, że są dedykowane do mocnego i umiarkowanego światła. W praktyce dla mnie to oznaczało, że jak siedzisz na grillu pod drzewkiem przy piwku w cieniu to jest trochę słabo i zazwyczaj je zdejmowałem. Ale całkowita odmiana i przewaga to totalnie bezpośrednie  światło typu pustynia, morze, jezioro, śnieg – w tych warunkach zakładając okulary czułem za każdym razem ogromną ulgę i ewidentnie moje oczy odpoczywały co było czuć.

Jestem fanem okularów przeciwsłonecznych, których mam z 8 par  (pewnie miałbym ze 40 ale regularnie je gubię). W zeszłym roku dostaliśmy razem z Pawłem okulary firmy Oakley. Ja osobiście w tych okularach chodziłem absolutnie okrągły rok. Gdyby nie fakt,  że Lufthansa zgubiła nam walizki i w USA podczas sesji zdjęciowej do nowego katalogu używałem zapasowych to byłby to totalnie pełny rok:) – co nigdy wcześniej się nie zdarzało. Ja używam okularów Oakley SI Ballistic Shocktube Terrain w kolorze Tan – Grey. Są to okulary o standardowym (jeśli tak to można nazwać) wzornictwie firmy Oakly – takie tam zwyczajne komandoskie :). Nie będę tutaj wymieniał specyfikacji bo każdy sam sobie wygotuje, ale jest kilka ważnych aspektów, które pokrywają się 100% z tym co wymienia producent w opisie:

Oakley SI Ballistic Shocktube Terrain – okulary Łukasza

Zobacz więcej na: https://www.specshop.pl/

High Definition Optics (HDO®) z geometrią Polaric Ellipsoid

Dla mnie to w praktyce oznaczało ekstremalną przydatność podczas pobytu na wodzie. Maksymalne ograniczenie refleksów słonecznych odbitych od tafli wody. Dodatkowo (znają to też wędkarze) widzisz wyraźniej tafle wody a zrazem przeszkody delikatnie pod taflą wody.

Spełnia lub przekracza wymogi normy ANSI Z87.1-2003/2010

Tutaj można się pośmiać, ale 2015 roku podczas naszego szkolenia Combat SERE strzelałem ze ślepaków z AK i trafiłem na uszkodzoną łuskę. Jakiś procent poszedł w zamek i dostałem podmuch prosto w twarz. To było słabe przeżycie. Od tej pory używam tylko dobrze dopasowane okulary balistyczne za każdym razem gdy jestem na strzelnicy. Tutaj nie ma kompromisów.

Oprawka / ramka - Doskonale przylegający nosek wykonany z materiału Unobtainium® o właściwościach hydrofilowych

Chodzi o to,  że nosek okularów nie zbiera wody. Natychmiast jak wyłazisz z wody nosek okularów jest suchy, więc okulary trzymają się twarzy. Dodatkowo oprawka ma anatomiczny kształt, który nie „wpuszcza” światła bokiem i zapobiega niechcianym odbiciom.

Lekki i odporny na naprężenia materiał O Matter®

Jestem raczej niedbały jeśli chodzi o okulary, często mi się zdarzało „wdeptywać” w moje okulary, siadać na nich albo kłaść ciężkie przedmioty. Nigdy nie nosiły śladu uszkodzenia.

Pełna kompatybilność z hełmami oraz zestawami komunikacyjnymi

Kształt okularów jest na tyle optymalny, że spokojnie wchodzą i nie uciskają gdy pracujesz w głucho słuchach lub z hełmem (co mnie się już nie zdarza). Do wymiany szkieł w okularach załączony jest w zestawie specjalny kluczyk (Torkx)  dedykowany tylko do Oakleyów, za jego pomacą możemy wymieniać szybki według własnego uznania, potrzeby oraz warunków pracy/sportu.

Okulary SI DD Holbrook Cerakote – okulary Pawła

okulary Oakley -30Są to okulary o znacznie bardziej współczesnym kształcie oprawek, choć tutaj znacznie lepiej pasuje stwierdzenie odpowiednie do obecnej mody. Choć warto wspomnieć, że taka trapezoidalna ramka i zarazem styl okularów nawiązuje do konstrukcji Ray-Banów z roku 1952 – Ray-Ban Wayfarer (z ang. „Wędrowiec” lub „Podróżnik„).

Ten model Oakleyów jest sygnowany marką „DANIEL DEFENSE” ( renomowany producent broni i akcesoriów)  co jeszcze bardziej podkreśla jego współczesny militarny styl a zarazem luz i współczesny trend.

Firma Oakley w swojej ofercie ma kilka modeli sygnowanej Daniel Defense, ten model to kolor Cerakote – chyba najbardziej uniwersalny i stonowany (jeśli tak to można nazwać). Jak to bywa u firmy Oakley jakość jest na najwyższym poziomie. Wizjer wykonany z materiału Plutonite (poliwęglan) to świetne własności optyczne. Zawiasy Oaklejowskie Dual Action CAM to także gwarancja długiego okresu użytkowania.

Transmisja światła widzialnego w tych szkłach to 10% , więc jest to znacznie lepsza propozycja do codziennego użytkowania w warunkach Every Day Carry niż poprzedni model (Ballistic Shocktube gdzie przepuszczalność światła wynosiła 17%). Spokojnie można siedzieć nawet w lokalu lub „pod drzewkiem” i nie męczy to oczu.

Ten model nie ma charakterystyki „taktycznej” szkła ani ramka nie posiada żadnych norm związanych z bezpieczeństwem pracy czy strzelectwem.

Zobacz więcej na: https://www.specshop.pl/Osobiście bardzo lubię chodzić we wszystkich okularach, wiele osób śmieje się, że rzadko widują mnie bez nich :) Jest to oczywiście dla mnie także modny dodatek, ale przede wszystkich narzędzie pracy takie samo jak dobrej jakości obuwie, nóż czy plecak.


Galeria – okulary Łukasza i Pawła

AUTOR: ŁUKASZ KOTLAREK

Łukasz od ponad 17 lat hobbystycznie a później zawodowo związany z branżą outdoor. Wychowawca na niezliczonych obozach dla młodzieży. Wychowanek „Szkoły pod żaglami”, wyczynowo uprawiający wspinaczkę oraz sporty walki. Instruktor sportów walki, instruktor strzelectwa, płetwonurek KDP/CMAS, instruktor prowadzący zajęcia dla młodzieży w Strzelec „OSW”. Łukasz wiele lat realizował projekty eventowe dla firm i instytucji. Od 2014 roku instruktor Międzynarodowej Federacji Outdoorowej (I.O.F).