Nerka Helikon Bandicoot Waist Pack

Data dodania: 27 sierpnia 2015   |  Ilość komentarzy: 14   |  Kategorie: Wyposażenie

Dziś nietypowo jak na nasz blog. Dlaczego nietypowo? Ano dlatego że nie będzie to typowa recenzja produktu. Dlaczego nie? Bo niestety produkt mamy około 1,5 miesiąca a to naszym zdaniem ciut za krótko aby wydać decydujący wyrok. Więc dziś będzie to opis produktu. Skąd taki pomysł? Przede wszystkim dlatego że jest to nowość na naszym rynku. Helikon nie miał takie produktu w swojej ofercie to po pierwsze i powiem Wam że nie zainteresowalibyśmy się nim gdyby nie fakt że wygląda to na nową jakość w ofercie tej firmy. Dostaliśmy nerkę do testów niedawno, ale czujemy że dużo ludzi jest zainteresowanych tym produktem to może i ten artykuł pomoże im w wyborze.

No to zaczynamy.

Nerka Helikona to nowość 2015 roku pokazana po raz pierwszy na targach IWA. Zdaje nam się że obok plecaków Direct Action, nerka to zupełnie nowa jakość produktów. Pomijając plecaki które zniknęły z oferty i narodziły się w nowym brandzie, nerka pokazuje że Helikon idzie w nowym, lepszym kierunku. Dlaczego lepszym? Przez wiele lat opinia o Helikonie była podzielona. Z jednej strony że się pruje, ma słabe projekty, materiały, a z drugiej strony tyle samo ludzi pisało że są zadowoleni. Co dziwne Ci niezadowoleni z reguły pochodzi z naszego kraju. Dziwne? Wcale nie. Przypomina mi się historia butów Hi-Tec w momencie ich wejścia na polski rynek. Pamiętam to jak dziś. Na zachodzie te buty były traktowane jak taktyczne adidasy. Lekkie, proste i szybko zużywające się. Jak normalne adidasy. Po pół roku intensywnego użytkowania z reguły lądowały w koszu. Natomiast w Polsce każdy wyobrażał sobie że jak już zapłacił tyle kasy to buty mają mu służyć całe życie. Gdzie leży prawda? Gdzieś pośrodku. Rzeczy klasy Ultra Light, we współczesnej turystyce też nie będą wieczne lub niesamowicie wytrzymałe, a mimo to kosztują dużo. Stąd też pewnie niektórzy podobnie odbierali produkty Helikona. Liczyli na długowieczność produktu bo kosztuje tyle a tyle i do tego porównywali go do sortu z demobilu. Nie pamiętając oczywiście że nowe spodnie wojskowe, które kupuje armia nie kosztują tyle co na allegro. Po jakimś czasie Helikon zaczął robić lepsze rzeczy, z lepszych materiałów i tak powoli poszerza swoją ofertę. Gdy ostatnio byliśmy na zlocie prepersów na 70 osób prawie 50 nosiło spodnie Helikona.

No a dziś mamy zupełną niespodziankę. Autorski pomysł prosto z Wrocławia. Tak, tego nie było i tak, pachnie to nowością.

Przyjrzyjmy się bliżej nerce Bandicoot Waist Pack

waistpack (7)

Po pierwsze i to jest duże zaskoczenie nerka jest wykonana z Cordury 500. Tutaj duży plus. Myślę że mogę sobie oszczędzić pisania nad zaletami wykorzystania właśnie tego materiału. Po drugie nerka tak jak pisałem wcześniej jest autorskim projektem i widać że twórcy trochę się nad nią napracowali. Wygląda jak klasyczna nerka w stylu sportowym, czyli zero prostych kształtów, ale jednak z zacięciem militarnym, żeby nie pisać taktycznym. Mimo że kształt przypomina „banana” lub „nerkę” konstrukcja jest dosyć pojemna. To było zawsze największym problemem wszystkich takich konstrukcji. Sam miałem takie samo rozterki podczas projektowania nerki Mod.02. Jak więc twórca rozwiązał problem pojemności? Nerka ma specyficzny kształt. Góra lekko odstaje, a część zewnętrzna jest tak wyprofilowana że nawet po założeniu na biodro nerka nie zagina się i nie zabiera nam to pojemności. Dlaczego tak się dzieje. Właśnie dzięki zewnętrznemu profilowi, ale także dzięki sztywności materiału. Z jednej strony to zaleta, nerka zawsze utrzymuje ten sam kształt, ale z drugiej strony może to być też wadą, nawet jak będziemy nosili tam tylko portfel to nerka będzie tak samo odstawała od ciała.

Nerka podobnie jak Mod02 ma możliwość schowania taśmy nośnej do wnętrza. Jednak w przeciwieństwie do naszej nerki Bandicoot wtedy robi się tylko sprytną kieszenią administracyjną, którą wygodnie można przenosić w plecaku. Nie mamy tutaj systemu nośnego za pomocą którego możemy przytroczyć nerkę do plecaka. Lecz na to też można znaleźć rozwiązanie, ale o tym za chwilę.

Kilka słów o wykonaniu. Jak informuje nas wszywka nerka uszyta jest w Wietnamie. Nie mamy tutaj żadnych odstających nitek, szwy są proste, zamki YKK, klamra duraflexa, taśma wygląda na poliamid. Bardzo ładnie.

waistpack (11)

Kieszenie

Można napisać że nerka ma klasycznie rozwiązany system kieszeni. Jedna główna komora otwierana dwukierunkowym zamkiem po owalu co daje nam dosyć dobry dostęp do komory. Na froncie mamy płaską kieszeń, a w środku mamy kieszeń siatkową. Na tylnej ścianie od strony ciała mamy płaską ukrytą kieszeń. Wszystkie kieszenie są zapinane na odwrócone zamki YKK co daje nam ładny wygląd ale także podwyższoną wytrzymałość na wilgoć, zanieczyszczenia ale także na zniszczenia mechaniczne. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie wewnątrz panelu z miękkim rzepem. Znane jest to z większych toreb i plecaków, ale niekoniecznie z nerek. W zestawie z nerką dostajemy panel z ostrym rzepem oraz naszytymi gumami, dzięki takiemu rozwiązaniu mamy możliwość dostosowania nerki do naszych upodobań, czyli ładnie poukładane wnętrze lub przenoszenie większych przedmiotów luzem bez organizera. Wymienny organizer pozwala także przenosić chociażby broń. Jest na rynku kilka kabur które są montowane właśnie na miękkiego rzepa, a do wnętrza nerki Helikona wchodzi Glock17, choć mniejsze pistolety będą wygodniejsze w przenoszeniu. W dużej komorze oraz w przedniej płaskiej kieszeni wszyto pętle z linki, które służą do zabezpieczenia drobnych przedmiotów; kluczy, latarek lub scyzoryków na lince. To jest bardzo dobre rozwiązanie.

waistpack (19)

System przenoszenia

Ciekawostką i nowatorskim rozwiązaniem jest możliwość zmiany strony zapinania nerki. Coś co wiele osób czasem wkurza w takich produktach. Ja się do tego przyzwyczaiłem, z reguły też nerkę nosi się na prawym boku więc i klamra wypada nam z przodu. Gorzej gdy nerkę używa osoba leworęczna nosząc ją na lewym boku, lub gdy po prawej stronie nosimy inne rzeczy a na nerkę jest miejsce tylko z lewej strony. Jak więc rozwiązał ten problem sprytny projektant ? Taśma nośna jest niezależnym odpinanym elementem. Można ją dopiąć tak z lewej jak i z prawej strony. Na jednym końcu mamy klamrę Surfacemount duraflexa a na drugim metalowe zapięcie typu G-hook ukryte pod rękawem z cordury. W ten sposób możemy nie dość że wybierać po której stronie mamy zapięcie to jeszcze możemy kompletnie wypiąć taśmę i za pomocą dwóch klamer naprawczych lub surfacemoun ewentualnie za pomocą G-hooków montować nerkę na taśmach molle w plecakach lub pasie oporządzeniowym. Usunięcie taśmy nośnej pozwala też nasunąć nerkę na prawie każdy pas biodrowy w plecakach lub np. taśmę nośną w torbie. Wygodniej będzie też tak przenosić nerkę jeśli tworzy organizer i mamy ją w plecaku.

waistpack (10)

Taśmy po bokach które służą do montażu klamer mogą też posłużyć do montażu kieszeni w systemie Molle. Jak widać na zdjęciach bez problemu zmieści się tak mała apteczka lub np. nóż. Niestety można używać tylko jednej strony gdyż na drugiej zawsze będzie klamra, która zajmuje dwie komórki Molle

Podsumowanie

Czy Bandicoot Waist Pack jest więc jakimś nowym zajebistym produktem? Po pierwsze 1,5 miesiąca użytkowania nie pozwala nam napisać nic więcej, niż tylko opis konstrukcji Nie wiemy jak zachowa się materiał w miejscach szycia, jak zadziała system przypinanej taśmy itp. Co pierwsze rzuca się w oczy i co można poprawić. Klamra Surfacemount ma wystające krawędzie które mogą wpijać się w ciało gdy ktoś zapnie nerkę klamrą na kości biodrowej. Nam to nie przeszkadzało. Wymiana klamry na jakąś opływową wersję może pomóc. Lub jak ktoś chce to może papierem ściernym ją wypolerować. Nie jest to jakiś znaczący problem, ale warto o nim wspomnieć.

Inna sprawa to pojemność. Na zdjęciach zobaczycie porównanie z naszymi nerkami Mod18 i Mod 02. mimo że zapakowaliśmy do każdej z nich te same przedmioty wydaje się że nerka Helikona odstaje najbardziej od ciała. Ale z drugiej strony jest też bardziej opływowa niż Mod 02. Jeśli mielibyśmy ją gdzieś umiejscowić to wyglądałoby to tak;

-Mod18 NEDC idealna na małe EDC. Lekka, płaska i zupełnie niewidoczna pod ubraniem.

-Nerka Bandicoot Waist Pack coś między EDC a lekką nerką wyprawową. Większa, bardziej pojemna, ale bardziej też widoczna pod ubraniem.

-Nerka Mod 02 największa, najbardziej pojemna i dająca możliwość montowania dodatkowego wyposażenia po bokach ale też na froncie. Ma możliwość także noszenia na klatce piersiowej jak mini chestrig.

waistpack (35) waistpack (30) waistpack (33)

Więcej informacji za kilka miesięcy gdy zniszczmy lub gdy sama się rozpadnie a teraz zapraszam do galerii. 

waistpack (6) waistpack waistpack (1) waistpack (4) waistpack (5)

waistpack (17) waistpack (12) waistpack (13) waistpack (14) waistpack (15) waistpack (16)

waistpack (40) waistpack (24) waistpack (25) waistpack (28) waistpack (36) waistpack (37) waistpack (38) waistpack (39)

waistpack (21) waistpack (20) waistpack (18) waistpack (23)

waistpack (3)