Ładownica do AK by „Super”

Data dodania: 11 kwietnia 2014   |  Ilość komentarzy: 6   |  Kategorie: Wyposażenie

W każdej branży są takie produkty, które każdy rozpoznaje z daleka i potrafi od razu wskazać kto to wymyślił, kiedy i dlaczego.

I tak sobie też pomyślałem że pokaże Wam tutaj ładownicę jaką wymyśliłem w 2009 roku. Chciałem po prostu żeby nie zginęła w czeluściach internetu.

 Sprawa się dotyczy ładownicy do broni systemu AK. Długo szukałem idealnej ładownicy do AK. Sprawdziłem wszystko, co jest dostępne na rynku. Blackhawk, Tactical Tailor, Miwo, Specops i wiele innych rozwiązań. Nic mnie nie zadowalało. Szukałem ładownicy do lasu. Musiała mieć pełną klapkę, aby chronić wnętrze, magazynki oraz żaby magazynki nie stukały o siebie i nie wydawały żadnych dźwięków.

Ładownice niekryjące magów ze zwykłymi płaskimi klapami w przypadku przenoszenia łukowych magazynków od AK są słabym rozwiązaniem. Prozaicznym powodem (oprócz łapania brudu) jest „stukanie” magazynków podczas poruszania się. Mówię tutaj o sytuacji, gdy ciasno spięte pals w pals ładownice lądują na krzywiźnie ciała (biodro, bok) i podczas energicznego szybkiego poruszania pełne ciężkie magazynki mogą o siebie uderzać. Da się ten element zlikwidować, gdy zrobi się głębsze ładownice tak, aby uzyskać mniejszą krzywiznę wystającej części. Ale tego nikt nie robi. Nikt tez za bardzo na to nie zwraca uwagi gdyż teraz broni w systemie AK nie używa żadna eksportowa czy tam specjalna jednostka. Magazynki od Beryla mają mniejszą krzywiznę i tutaj ten problem już nie występuje. Oczywiście gdy używamy ładownicy do szybkich strzelań na strzelnicy i tym podobnych ćwiczeń to możemy nie zwracać na to uwagi. Ale w lesie, podczas zielonej taktyki, każdy niechciany dźwięk może nas zdradzić.
Ratunkiem na stukanie i łapanie brudu jest ładownica z pełną klapą. W CQB i MOUT takie stukanie też jest mniej istotne, gdyż te techniki są obwarowane innymi aspektami. Tam liczy się szybkość dobycia magazynka.
Z dostępnych ładownic najlepiej działały modele Blackhawka i Tacical Tailora.

Poniżej Tactical Tailor

tactical tailor

blackhawk

Powyżej podwójna ładownica BHI

Tailor ma głęboko wszytą kalpę i trochę ciężko mi się wyciągało z niej magi. A BHI jest dużo luźniejsze i bardziej dostępne.
BHI używałem długo.Ten model ładownicy, który mieści praktycznie wszystkie dostępne magazynki jest jednym z fajniejszych na rynku. Wadą jest klekotanie magów w środku. Nie ma tam żadnej przegrody. Kiepski jest też trochę system montażu, który pozwala ładownicy lekko się bujać.

Postanowiłem sam coś stworzyć. W ten sposób powstało łącznie 5 różnych typów ładownic. Po testach i wielu miesiącach rozmyślań w 2009 roku powstała wersja finalna. Po odszyciu dwóch egzemplarzy poddałem je testom na strzelnicy, w dalekich patrolach, podczas MILSIMa oraz podczas normalnego toku szkolenia w Strzelcu.

Poniżej pierwsze próby

kami

kami4 kami1 kami3

Mój pomysł okazał się naprawdę ciekawym produktem. Postanowiłem uszyć wersję prototypową vol.2

dsc0006y dsc0002lf dsc0005qg

Następnie po kilku rozmowach, modele pilotażowe wykonał mi ówczesny współwłaściciel Currahee -Cavtan. Mój pomysł w porównaniu w połączeniu z profesjonalnym odszyciem sprawił, że byłem zajebiście zadowolony z tego produktu. Spełnia on moje wszystkie wymagania, jakie stawiam ładownicy do lasu.

Krótka charakterystyka;

-ładownica mieści dwa magi AK, Beryl, STANAG M4/M16
-zamykana jest na długi rzep + fastex
-otwiera się (po otwarciu fastexa) ciągnąć za fastex a nie fastex osobno pull tab osobno, chodzi o przyspieszenie otwierania
-klapa w pełni chroni magi
-klapę można usunąć tworząc ładownice CQB (fastex jest wtedy chowany w gumę)
-ładownica ma wyjmowany drivider (przegrodę) chroniąc magi przed obijaniem się oraz polepszając szybkość dobycia magazynka
-ładownica jest wąska i nie odstaje w żadnym kierunku –zajmuje odpowiednią ilość miejsca na pasie czy kamizelce i nic ponad to
-wykonana jest z podwójnej warstwy Cordury 1000D gwarantując wysoką wytrzymałość (magazynki od AK mają chore kształty które łatwo dziurawią słabe materiały)
-system montażu jest prosty i skuteczny i do tego bezawaryjny

ls2 11792216

Później dostałem kolejne cztery sztuki. Zmieniliśmy w nich sposób szycia. Aby była bardziej wąska, usunęliśmy lamówkę.

SURV3090_resize

Tak zbudowaną ładownicę męczę już przeszło cztery lata i na żadnej z nich nie zauważyłem śladów zużycia.

Przez chwilę ładownice te pojawiły się w Strzelcu. Kolega Bartek wykonał w szwalni zamówienie na kilkanaście sztuk które rozeszły się po jednostkach strzeleckich.

Po jakimś czasie wzór tej ładownicy (za moim zezwoleniem) skopiował Piotr z firmy PS Tactical Gear i przez jakiś czas była u niego w ofercie.

Tutaj opis mojej ładownicy z jednego forum;

 | Napisano 10 styczeń 2011 – 19:48

Jakoże udało się jeszcze dzisiaj obrobić pierwsze zdjęcia, tak więc wrzucam obiecane fotki ładownic. Kieszenie bazują na projekcie kieszeni na 2 magazynki do AK47 autorstwa Pawła „Super” Supernata. Kieszenie dostosowane zostały do magazynków od M4/HK416. Podobnie jak pierwowzór posiadają odczepiane klapy (wkróce także dodatkowa wersja zawierająca dwie klapy w komplecie – pudełkową jak obecnie oraz prostą, przeznaczoną do CQB), regulowany elastyczny ściągacz (regulacja może odbywać się szybko jedną ręką) oraz przegrody oddzielające magazynki. Kieszenie wykonane zostały z podwójnej warstwy Cordury, zszytej częścią impregnowaną do siebie. Górna krawędź kieszeni została zawinięta na zewnątrz, dzięki czemu składa się ona niejako z sześciu warstw Cordury (gwarantuje to bardzo dobrą sztywność i łatwość wyciągania i wkładania magazynków). Dodatkowo górna część każdej przegrody posiada wszyty plastik o grubości 1mm, dzięki czemu magazynki są ładnie oddzielone oraz jeszcze łatwiej wkłada się je do ładownicy, ponieważ nie ma ryzyka „zawinięcia” się przegrody przy szybkim wkładaniu magazynków. Co najważniejsze – kieszeń nie otwiera się za pomocą jakiejś dodatkowej taśmy przyszytej do klamry, ale za samą klamrę, zaraz po jej odpięciu (przyspiesza to i ułatwia otwieranie). To chyba najważniejsze cechy tej kieszeni. Wkrótce także wersja dostosowana do magazynków od Beryla. Poniżej zdjecia wersji na 2 magazynki

Tutaj wersje odszyte przez PST.

SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC

Jak widać powstały także wersje przeznaczone do magazynków do AR.

Poniżej zdjęcia moich starych ładownic które męczę już kilka lat.

SURV3089_resize SURV3076_resize SURV3077_resize SURV3078_resize SURV3079_resize SURV3081_resize SURV3082_resize SURV3083_resize SURV3084_resize SURV3085_resize SURV3086_resize SURV3087_resize SURV3088_resize

I to by było na tyle. Dziś zamówiłem kolejne ładownice w PST. Tym razem w Penoctt GZ ;-)

Poniżej kilka fotek z użytkowania.

specops-25 ATACS-FG-7 Combat-SERE-28 Combat-SERE-32 specops-23

I na koniec cukierek ze stoiska Helikona na IWA 2014 ;-)

IMG_2248_zpsac099c43