Jakiś czas temu przymierzałem się do opisania latarek, które używam i polecam. Jednak na jednym z zamkniętych for ubiegł mnie sierżant Skoczek. Jego opis jest tak dokładny i pokrywa się z moimi doświadczeniami, że poprosiłem o możliwość skopiowania jego opisu. Poniżej przedstawiam opis latarek firmy Petzl;
„Co do używania światła w terenie zdania są podzielone jedni że nigdy inni że pod poncho z fultona itp. Jednak od kiedy zacznie się używać latarki czołowej zwanej potocznie czołówką trudno znaleźć coś równie wygodnego. Przy pracach obozowych, grzebaniu w plecaku, zjazdach linowych, łataniu połamanej nogi zwykle potrzebne są obie ręce. Dobrze aby czołówka świeciła długo, była wodoszczelna i przy pierwszym zrzuceniu jej z głowy nie rozsypała się. Na pewno jest bardzo wiele dobrych modeli które idealnie sprawdziły by się w terenie ale przyznam że mnie do gustu najbardziej przypadły latarki firmy Petzl. Kiedyś uważałem że cena powyżej 100zł za latarkę na głowę której użyję co najwyżej kilka minut w ciągu nocy to gruba przesada i tak męczyłem się z latarkami z bazaru i tesco przez kilka lat. Ciągle coś wysiadało, wypadało, baterie się wylały itp. Od kiedy używam latarek Petzla praktycznie problem oświetlenia na bliskim zasięgu przestał istnieć. Napiszę tylko o latarkach jakie używałem.
DUO LED 5 to czołówka z podwójnym reflektorem L.E.D. / halogen. Większy reflektor, z żarówką halogenową, zaopatrzony w regulację Zoom, ma bardzo duży zasięg (do 100m) i doskonałe skupienie wiązki. Mniejszy reflektor, wyposażony w 5 diod, daje bardzo jednorodne, lekko skupione, trwałe oświetlenie (diody w minimalnym stopniu zużywają baterie). Z boku, z lewej strony czołówki znajduje się przełącznik światła z blokadą, z prawej regulator zoom do żarówki halogenowej. Jest to naprawdę świetne zestawienie silnego, skupionego światła z niemal nie zużywalnym oświetleniem diodowym (diody nie są wymienialne). Zapasowa żarówka halogenowa 6V.
200 g (bez baterii).
Czas świecenia – halogen: 4h
Czas świecenia – 5 LED: 65h
Główny minus to kolor obudowy – jaskrawo żółty, na zdjęciach pomalowana krylonem, nie jest też zbyt kompaktowa gdyż jest to już archaiczny model ale nadal sprzedawany (w wersji z 14 diodami) no i cena w okolicach 400-500zł nie zachęca. Pokonałem 2 triatlony z tą latarką na głowie i nie miałem z nią nigdy żadnego problemu. Z tą latarką po raz pierwszy miałem takie uczucie że gdy po całonocnym biegu z włączona latarką na głowie dotarłem do oświetlonej wioski miałem wrażenie że widzę 360 stopni wkoło głowy, śmiesznie było. Niezniszczalna i niezawodna.
Tactikka XP
Czołówka z 1 mocną diodą (Luxeon LED, 1 wat), trzy poziomy oświetlenia, tryb boost, filtr rozpraszający – bezbarwnym lub kolorowym. Zapewnia oświetlenie długotrwałe, bardzo mocne, białe i jednorodne. Jedno źródło światła w miniczołówce, które można dostosować do wielu potrzeb. Regulowana wiązka światła z 3 poziomami oświetlenia (maksymalny, optymalny, ekonomiczny) oraz tryb pulsujący.
• Tryb boost: 50 % więcej światła niż na poziomie maksymalnym, przez 20 sekund.
• Filtry rozpraszające w kolorach: czerwony, zielony, niebieski zapewniają dyskretne oświetlenie bliskiego zasięgu.
• Na gumce znajduje się pojemnik, w którym można przechowywać drugi filtr.
• Wskaźnik zużycia baterii – barwny wskaźnik + pulsowanie diody uaktywniające się przy 70 %, a następnie 90 % rozładowaniu baterii.
• Regulacja kąta nachylenia reflektora.
• Lekka i wygodna.
• Wodoodporna.
• Czas świecenia: do 120 h.
• Zasięg: do 35 m (50 m tryb boost).
• Ciężar: czołówka (59 g) + baterie (36 g) = 95 g
Zasilanie: 3 baterie AAA/R03 (dostarczane z czołówką)
Czas świecenia – poziom maksymalny: 60 h
Czas świecenia – poziom optymalny: 80 h
Czas świecenia – poziom ekonomiczny: 120 h
W skrócie dobra i niezawodna latarka z możliwością rozbudowy ale o tym później. Używam takiej na zajęciach w terenie, wg mnie obecnie najlepszy model wg jakość/cena. Dostępna w kamuflujących kolorach. Koszt ok 120-180 zł.
Tactikka Plus
Lekka latarka czołowa. 4 diody LED z trzema poziomami oświetlenia, tryb migoczący, czerwony filtr
Przeznaczona do długotrwałego oświetlenia bliskiego zasięgu.
– 3 poziomy oświetlenia (maksymalnym, optymalny, ekonomiczny) i dodatkowy migoczący.
– Proste przełączanie między światłem białym i czerwonym
– regulacją kąta nachylenia reflektora
– Odporna na wodę – niezawodna w każdych warunkach pogodowych
– Wygodna elastyczna opaska gumowa
– Zasilanie: 3 baterie R03 (dostarczane z czołówką)
78 g z bateriami
Czas świecenia – poziom maksymalny: 100 h
Czas świecenia – poziom optymalny: 120 h
Czas świecenia – poziom ekonomiczny: 150 h
Chętnie używany model przez wszelkich specjali, foki, swcc itp. Często kopiowana. Mała, niezawodna i bardzo wygodna, możliwość rozbudowy. Dostępna w kamuflujących kolorach. Koszt ok 100-120zł
e+LITE
Oświetlenie awaryjne. Ultrakompaktowa latarka czołowa, którą można zawsze zabierać ze sobą. Niezawodna, wydajna, praktyczna.
Całkowita niezawodność – przez wiele lat, w każdych warunkach. Gwarancja 10 lat.
– Możliwość przechowywania przez 10 lat (baterie litowe CR2032 nie ciekną)
– Odporna na temperatury -30°C do +60°C.
– Wodoszczelna do -1m.
– Możliwość użycia w środowiskach zagrożonych wybuchem.
Praktyczna do noszenia i przechowywania:
– Ultrakompaktowa.
– Ultralekka: 27 g z bateriami.
– Dostarczana z ochronnym pojemnikiem.
– 3 białe diody o zasięgu światła do 19m.
– Do 4 nocy świecenia (45 h).
– Jedna czerwona dioda (dyskretne oświetlenie).
Tryby pulsujące (diody białe i czerwone) do sygnalizacji.
Prosta i praktyczna
– Włącznik – dźwignia prosty w manipulacjach.
– Możliwość mocowania na głowie, elastyczna taśma ze ściągaczem.
– Możliwość zamocowania do każdej cienkiej powierzchni dzięki klipowi.
– Źródło światła zamocowane na przegubie kulistym (wielokierunkowe).
– Blokada włącznika chroniąca przed przypadkowym uruchomieniem.
Certyfikacja
CE Ex II 3GD Eex ic IIC T6, Ex tD A22, IP6X T85°C X
Parametry techniczne
– 3 diody białe i 1 czerwona.
– 2 poziomy oświetlenia: ekonomiczny i maksymalny.
– 2 tryby pulsujące: biały i czerwony.
– Działa z 2 bateriami litowymi CR2032 (dostarczone).
– Ciężar latarki: 27 g z bateriami.
– Ciężar całkowity latarka czołowa + baterie + pudełko: 46 g.
– Opaska elastyczna zamocowana na stałe.
Latarka wodoszczelna do -1 m (pojemnik na latarkę nie jest wodoszczelny).
Gwarancja 10 lat.
Czas świecenia – poziom maksymalny: 35 h
Czas świecenia – poziom ekonomiczny: 45 h
Rewelacyjna latarka do użytku codziennego, spokojnie można nosić przy spodniach obok multitoola. Konstrukcja pozawala na noszenie na głowie, ręku, odzieży itp. Bardzo mała i wygodna. W nowych modelach klips na pasku jest zarazem gwizdkiem sygnalizacyjnym. Idealna jako rezerwowe źródło światła. Można używać w obecności gazów. Minus to dosyć krótki czas świecenia. Cena ok 80zł
Zestaw do latarek typu TIKKA – ZIPKA, system mocowania ADAPT pozwala na łatwą i szybką (jeden ruch) zmianę miejsca przyczepienia latarki w zależności od warunków użytkowania. Oświetlenie można zamocować na wielu podłożach: na pasku, ubraniu, kasku, szelkach plecaka…
Krótki opis systemu ADAPT:
– odłączenie źródła światła jest błyskawiczne (jedną ręką): – działa „na wcisk”, odłączane dźwignią,
– możliwość ustawienia wiązki światła we wszystkich kierunkach dzięki rotacji o 360°,
– uniwersalny uchwyt jest dostarczony z taśmą dwustronnie klejącą,
Zdjęcia ;
strz. ZS Marcin Kuczma
strz. ZS Mateusz Malatyński
strz. ZS Mateusz Polcyn
Moje Uwagi.
Firma Petzl jest jednym z najlepszych obecnie producentów latarek czołowych i najbardziej rozpowszechnionych na naszym rynku. Jednak na dzień dzisiejszy konkurenci już depczą jej po piętach. Obecnie testuje czołówkę szwedzkiej firmy Silva model Ninox. Przymierzam się także do sprawdzenia modeli Fenixa oraz Princeton Tec ze znakomitym modelem EOS tactical na czele.
Ale, wracając do Petzla.
Używam Tactikka XP z systemem Adapt, Tactikka Plus oraz dodatkowo Myo XP i najnowszą tactikę XP.
Pozostałe latarki opisane w poście miałem, macałem, używałem. Jestem zdania, że to najlepsze latarki w najlepszym stosunku -cena-jakość. Nic tańszego nie opłaca się kupować a za droższe nie opłaca się przepłacać oczywiście dopóki nie sprawdzimy tych nowości.
co do Myo XP to już jest kombajn i świeci naprawdę mocno na jednej 3 watowej diodzie. Używam jej na wyprawy w góry gdzie muszę mieć mocne, pewne źródło światła o dużej wytrzymałości na zimno i czas świecenia. No i Myo nie ma czerwonego filtra.
Co do serii Tactikka to Petzl teraz e unowocześnił i wsadził lepszy moduł świecący a cena pozostała praktycznie taka sama.
W dziedzinie taktycznyczo-survivalowych latarek produkty Petzla są jednym z najlepszych wyborów na rynku. Już niedługo skończę testować Silve to pokaże i ją i przekonamy się czy dominacja petzla utrzyma się długo.
Wrzuciłem też kilka fotek różnych żołnierzy jako dowód, że te latarki są bardzo popularne. Największa zaleta w działaniach wojskowych to możliwość używania czerwonego filtra. Petzl jako pierwsza firma na świecie zrozumiała potrzebę wypuszczenia latarek typowo dedykowanych żołnierzom i stąd linia tactical gdzie paski są w kolorach maskujących, korpusy zielone a filtry czerwone w standardzie. Dziś inne firmy już też mają w swoich ofertach linie taktyczne.
[nggallery id=16]
Brak komentarzy