Działania nieregularne

Data dodania: 13 maja 2014   |  Ilość komentarzy: 21   |  Kategorie: Szkolenie

Jak podaje wikipedia „działania nieregularne” – to rodzaj walki prowadzonej przez przygotowane już w czasie pokoju lub doraźnie tworzone w czasie wojny pododdziały (zgrupowania), stosujące specyficzne sposoby walki w celu zwalczania i dezorganizacji działań przeciwnika na obszarze przez niego opanowanym. Formami działań nieregularnych są;

  • dywersja (zasadzka, podpalanie, wysadzanie, przenikanie, porwanie, uszkodzenie, niszczenie, dezorganizowanie funkcjonowania ważnych obiektów i urządzeń obronnych, produkcyjnych i komunikacyjnych przeciwnika

  • rozpoznanie (zasadzka, wypad, napad, obserwowanie, podsłuchiwanie, sondowanie, patrolowanie, namierzanie, wywiad z ludnością cywilną, zdobywanie dokumentów oraz przesłuchiwanie jeńców

  • blokowanie (zapora, zasadzka)

  • likwidacja (zasadzka, okrążenie, pościg)

  • działania psychologiczne (wyczerpanie psychologiczne i fizyczne, dywersja, zastraszanie)

Jednym słowem można napisać; partyzantka na własnym terenie.

Nigdy nie ukrywaliśmy że ćwiczymy z bronią. Przez lata byliśmy harcerzami, służyliśmy w wojsku a kluczem do ukierunkowania nas na takie a nie inne działania była służba w JS2028 czyli w popularnym dziś „Strzelcu” (a dokładniej OSW)

Gdy zaczynaliśmy, pomysły na obronę terytorialną i walkę partyzancką były w powijakach. Dziś zrobił się z tego mocny nurt. I dobrze. Pojawił się nowy pomysł, o nazwie „Odbudujmy Armię Krajową”, który wspieramy. Ale o tym innym razem.

A co my robimy w temacie działań nieregularnych? Szkolimy się. Dobrze wszyscy wiedzą że podstawa to motywacja i chęć, ale wiedza pomaga sprawdzić niektóre rzeczy dużo wcześniej.

Stąd też nasze ćwiczenia. Raz strzelanie, raz nawigacja, raz nocne rajdy. Każda rzecz przećwiczona wcześniej pozwala zaoszczędzić później czasu na kolejnych zdaniach.

Naszym „konikiem” jest oczywiście survival. A survival i wszystkie umiejętności radzenia sobie w lesie to podstawa działań typu E&E czyli Escape & Evasion (ucieczka i unikanie)

Wszyscy widzą co dzieje się obok naszych granic. Nie mówimy że może stać się to u nas. Ale znacie znane powiedzenie ; „Chcesz pokoju, szykuj się do wojny”.

Tym razem sprawdzaliśmy jak zielone ludziki mogą działać w nieznanym terenie wykorzystując odzież cywilną. Jak rozwiązać temat przenoszenia broni i amunicji.

Do tego nieznany teren, praca z mapą, nocna nawigacja, skryte podchodzenie.

Głupie? Jak się tak mocno zastanowić to nie jest to głupie. Przynajmniej tak myślimy.

Zresztą nowy pomysł MON o stworzeniu nowych struktur NSR których zadaniem będzie wykrywanie „zielonych ludzików” jest tez bardzo podobny.

Ćwiczyć, ćwiczyć, jeszcze raz ćwiczyć.

PS. zdjęcia były robione już po robocie ;-)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA