Koszula survivalowa

Data dodania: 14 października 2014   |  Ilość komentarzy: 8   |  Kategorie: Odzież

Jedną z najważniejszych rzeczy w każdej działalności outdoorowej jest przygotowanie się do warunków panujących na zewnątrz. Słowem chodzi o to żeby się odpowiednio ubierać. Wychodzę z założenia że to klucz, który mówi nam o tym czy ktoś jest gotowy do działania w danym terenie i warunkach. Survival to survival i jeśli będzie trzeba przetrwać w zimę w garniturze wracając prosto z wesela to na pewno przetrwamy, a gdy będziemy mieli odpowiednią motywacje i wiedzę to nie będzie to nic specjalnie trudnego. Ale prawdziwą dorosłość w temacie survivalu i outdooru pokazuje kwestia przygotowania się właśnie do warunków zewnętrznych. Czasem słyszę opowieści że prawdziwy survival to uprawia się z nożem i manierką. Ci co głoszą takie tezy chyba nigdy nie zmarzli w lesie jak i nie zmokli. Gdy deszcz zaczyna moczyć Ci majtki, a temperatura spada do zera, wtedy nie znaczy że nie przetrwasz. Znaczy że się nie przygotowałeś. Survival to przewidywanie przyszłości i rozwiązywanie sytuacji, których nie przewidziałeś wcześniej lub gdy zdarzyły się one niezależnie od Ciebie i Twojego przygotowania. Dopóki kontrolujemy sytuację nie ma survivalu.

Jeśli będę ubrany odpowiednio do warunków to zostawiam mały margines na błąd.

Oczywiście, są sytuacje ćwiczebne, jest doświadczenie i jest niespodziewane zaskoczenie. Czyli nawet gdy się przygotowałeś, coś nadal może pójść nie tak.

Ubiór jest pierwszą podstawową bronią i najważniejszym orężem. Często słyszę i czytam że najważniejszy jest nóż, Owszem, jest. Tak samo jak inne 9 przedmiotów. O których już kiedyś pisałem. Ale w przemoczonym ubraniu, w źle dobranych butach, bez czapki czy rękawiczek walczysz nie tylko z warunkami atmosferycznymi. Walczysz ze swoją motywacja i doświadczeniem. I takie doświadczenie też jest ważne. Zmarznij, zmoknij, ubrudź się, ale w kontrolowanych warunkach. Żeby zdobyć doświadczenie i nauczyć się do czego zdolny jest Twój organizm. A później dobierz odzież specjalnie pod siebie.

Po tym wprowadzeniu chcę wam przedstawić kawałek odzieży z którego jestem bardzo zadowolony. Nie jest to odzież zimowa więc trochę na wyrost używam tutaj tekstów o zimie i marznięciu, ale to jest ważne, diabeł tkwi w szczegółach.

Kończy się lato, a w lato najczęściej używaną przeze mnie częścią odzieży była koszula. Tak. Koszula. Kiedyś nie spojrzałbym na ten rodzaj odzienia. Jednak minęło kilkanaście lat i dorosłem do takiego rozwiązania. Ba nawet zacząłem je lubić.

Mam dwie koszule które są moją druga skórą w lesie. Niestety obie już w wersjach nieprodukowanych. Obie tego samego producenta; amerykańskiej firmy 5.11. dlaczego właśnie one?

W latach 60-tych Royal Robbins wspinał się w Yosemite. Był zajebistym gościem. I wpadł na pomysł podczas sowich wspinów (które nie mają nic wspólnego ze wspinaniem się w Polskich skałach. To czasem 300 metrowe wyciągi w prostej skale, które nie raz kończyły się nocowanie na trasie) żeby stworzyć odzież która sprosta takim zadaniom. Pamiętajcie że to lata 60-te. W skrócie tak właśnie powstały klasyczne już dziś spodnie 5.11 tactical. Jak na nie patrzymy to raczej nikomu nie będą one przypominać spodni do wspinaczki. Dziś już nie, ale wtedy to był szał. Jeśli można tak napisać. W tej chwili ten wpis może czytać każdy na świecie pod warunkiem że ogarnia język Polski i nie mieszka w Chinach, więc wyobraźcie sobie jak długo i w jaki sposób musiała się rozwijać marka Robinnsa. Dziś w momencie wypuszczenia produktu każdy posiadający internet już może go skomentować i napisać coś o nim. Ale w latach-60 tych nie było tak łatwo. Robbins oprócz spodni opracował też prostą koszulę. Dziś znaną jak koszulę taktyczną. Pewnie jak powstawała to nawet nie było takiego słowa. A w gruncie rzeczy tez ona taka taktyczne że hej. To prosta koszula z czterema kieszeniami. Same kieszenie są sprytnie rozwiązane. Dwie proste klasycznie naszywane, zapinane na rzepy. A dopiero pod nimi mamy dwie kieszenie płaskie. Rozwiązanie to jest zbliżone do kieszeni znanych ze smocków p94 i późniejszych. Może nawet brytole z nich pożyczyli ten pomysł. Kieszenie są na tyle duże że wejdzie tam mnóstwo gratów. Zapinane są na dwa małe odcinki rzepa.

Kolejnym rozwiązaniem jest możliwość zapięcia podwiniętego rękawa. To rozwiązanie znane jest z koszul typu safari. Podwijamy rękaw i za pomocą patki z guzikiem zabezpieczamy rękaw. Innym dobrym rozwiązaniem jest karczek, który robi tutaj za wentylację. Pod spodem jest cieniutka siateczka. Działa. W naprawdę upalne dni pomaga to transporcie ciepła, które nagromadzi nasze ciało. Na lewym ramieniu mamy dwie malutkie kieszonki na długopisy. Nigdy z nich nie korzystałem.

Jeśli chodzi o budowę to koniec. Nie ma tutaj żadnych wodotrysków. Natomiast kluczowym elementem, który powoduje że ta koszula jest świetna to materiał. Mój model został wykonany w 100% z nylonu. Cieniutkiego, nie gniotącego się, szybkoschnącego nylonu. Kiedyś powiedziałbym że to zło. Zmieniłem zdanie gdy zacząłem korzystać z tej koszuli. Oddycha świetnie. Można ją założyć na bieliznę termoaktywną i w ten sposób działa świetnie. Ale też bardzo szybkie schnie. Ja należę do osób które pocą się znacznie. A w tej koszuli czuję się świetnie nawet jak jest 30 stopni w cieniu. Nie widać na niej plam potu, a jak już ją przepocę to za chwilę jest sucha. W przeciwieństwie do innych produktów z 100% bawełny. Nie neguję takich rozwiązań. Sam mam kilka koszul z bawełny. Ale używam ich gdy wiem że temperatura nie będzie zbyt wysoka lub gdy wiem że nie będe musiał w nich biegać. Dziś 5.11 nie robi już koszul o takim składzie materiałowym. Są wykonywane z tzw polycooton czyli mieszanka bawełny i poliestru. Dlaczego? Nie wiem. Na spodnie mogę się zgodzić. Lub na ewentualne małe domieszki. Po prostu dla mnie koszula tylko z bawełny lub z dużą ilością bawełny się nie sprawdza. Ale tak jak napisałem wcześniej. Zależnie co kto lubi.

Czekam na inne propozycje od producentów. Moje dwie koszule są już na wykończeniu ;-)

10006970_663543423707059_1246921912_n 10150734_663544817040253_1883507494_n 10174795_664267230301345_1990677415_n 10455349_705292839532117_8365300344502334552_n 10511302_727175724010495_2931061507764670436_n OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA