Kurtka MIWO i SMOCK MTP

Data dodania: 14 października 2011   |  Ilość komentarzy: 0   |  Kategorie: Odzież

Na naszym rynku już za pewne niedługo pojawią się dwa nowe produkty z serii moich ulubionych, czyli kurtki typu smock. Już jakiś czas temu firma Miwo Praszka chwaliła się na jednym z forum, że trwają prace nad takim projektem. Nie przejmowałem się zbytnio takimi informacjami, bo nasze rodzime firmy często nad czymś pracują a wyników nie widać. Ale jednak Praszka mnie zaskoczyła. Niedawno trafiłem na portalu aukcyjnym na ofertę kurtki Miwo z serii prototypowej. Musze przyznać, że wyglądają ciekawie. Zobaczymy jak z wykonaniem. Jak wygląda szycie i jak z trwałością. Ale to musi trochę minąć czasu. A Jak się przyjrzycie kieszenią na rękawach to być może zauważycie podobieństwo do kurtki, którą uszyłem jakiś czas temu przerabiając kurtkę robioną dla Strzelców JS2028

 

Oczywiście zdaje sobie sprawę, że w tej dziedzinie ciężko coś nowego wymyślić. Ale widać podobieństwo;-)

Czekam z niecierpliwością na pierwsze modele. Może przytulę taką zieloną wersję.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Inną nową kurtką jest najnowsza brytyjska kurtka z systemu PCS (Personal Clothing System), która ma zastąpić dotychczas używane kurtki z systemów Soldier 2005 oraz Soldier 2010 Smock Jacket (MTP), które są używane w rejonie Afganistanu.

Ta kurtka jest takim postępem w umundurowaniu brytyjskim, że nie wiem czy ktoś, z zewnatrz nie uczestniczył w jej powstaniu. Kurtka ma skośne kieszenie na ramionach. Coś niebywałego w angielskim konserwatywnym smocku. Bardzo dobrze to rokuje całemu projektowi, chociaż z drugiej strony mogli pójść za doświadczeniami całego świata i zrobić kieszenie proste z bocznymi zamkami, które o niebo lepiej działają w odzieży. Inną nowością jest fakt, że wszystkie kieszenie cargo posiadają chowane guziki kanadyjskie. Jest to rewolucja na miarę wynalezienia koła. Generalnie innowacje bardzo przypominają kurtkę firmy SASS model Special Forces Smock. Są to; mała kieszonka na lewej kieszeni służąca do przenoszenia płaskiego kompasu SILVA , siatkowe wnętrza kieszeni na klatce, wywietrzniki pod pachami oraz ukryte kieszenie pod kieszeniami dolnymi które dodatkowo zostały podszyte cienkim polarem. Można się pokusić nawet o stwierdzenie, że kurtka ta za wyjątkiem materiału bardzo przypomina Helikonowski produkt. Chociaż wątpię. Raczej Helikon wcześniej skopiował SASS SF a teraz brytyjski MOD (ministerstwo obrony) skopiowało Sassa jeszcze raz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kurtka występuje tylko w kamuflażu MTP i na razie jest to mega niedostępna rzecz. Jeszcze modele 2010 w MTP się dobrze nie pojawiły na rynku wtórnym a już jest nowa wersja.

Szkoda tylko, że jak już się pojawi to za pewne tylko w tym kamuflażu. Zainteresowanym mogę z całego serca polecić inne kurtki smock z systemów CS95, CS2000 i CS 2005. Jak ktoś szuka taniej niezniszczalnej odzieży wykonanej z naturalnych materiałów (nie każda kurka jest z bawełny ale to i tak lepiej niż różne TEXy itp.) to nie zawiedzie się na angielskich kurtkach. Jak ktoś nie lubi kamuflażu leśnego to obecnie można znaleźć dużo kurtek pustynnych które w lesie się świetnie sprawdzają.

 

Zdjęcia ;Combat & Survival, Miwo Praszka, Net.

 

 

 

 

 

 

[nggallery id=30]