Podczas wizyty W 2010 roku na targach outdoorowych w Kielcach (polecam !) miałem przyjemność zapoznać się z bardzo ciekawa ofertą czeskiej firmy Tilak. Pokazano mi wtedy prototypy odzieży szytej ze specjalnej bawełny, która nazywa się Ventile. Na pewno kilku z Was obiło się to o uszy. Ja znam ten rodzaj materiału już ładnych kilkanaście lat. Mam kurtkę używaną przez angielskie jednostki specjalne SAS oraz Royal Marine Commando. Kurtki te szyto właśnie z materiałów, który charakteryzowały się identycznymi właściwościami, co Ventile. Szyto je z Gabardyny i bawełny woskowanej. Do dziś windproof SMOCK zachowuje takie same właściwości jak klasyczna kurtka Gore właśnie, dlatego że jest szyta ze specjalnego rodzaju materiału. Poniżej przedstawiam opracowanie na temat tego materiału, które zaczerpnąłem z portalu 4outdoor.pl.
W roku 2011 czeski producent wysokiej klasy odzieży outdoorowej wprowadza do swojej kolekcji nowe produkty wykonane z bawełny Ventile®, wywodzącej się z Wielkiej Brytanii. To zupełnie nowy element u Tilaka, który dotychczas był znany głównie z wyrobów wyposażonych w Gore-Tex® i Windstopper®. W kolekcji znalazły się trzy modele odzieży wykonane z zastosowaniem nowej tkaniny.
Ventile® jest pierwowzorem wszystkich nowoczesnych tkanin nieprzemakalnych. Jego tajemnicą jest wykorzystanie bardzo długich włókien bawełny (tylko 2% światowej produkcji bawełny nadaje się do tkania Ventile®), które wykorzystuje się do uzyskania bardzo gęstego splotu. Ventile ma o 30% gęściejszy splot niż tradycyjna tkanina. Po wystawieniu tkaniny na działanie wody, włókna bawełny chłoną ją zwiększając swoją objętość. To zjawisko powoduje całkowite zatkanie przestrzeni między wątkiem a osnową, co uniemożliwia dalszy przepływ wody.
Historia tej wyjątkowej tkaniny rozpoczęła się w latach 30. ubiegłego stulecia. Władze brytyjskie zaniepokoił fakt, iż w razie rozpoczęcia wojny na rynku może zabraknąć lnu, używanego wówczas do produkcji węży i oporządzenia strażackiego. W związku z tym postanowiono rozpocząć pracę nad alternatywnymi materiałami, i tak pod lupę naukowców trafiła gęsto tkana bawełna.
Zastosowanie i zapotrzebowanie na gęsto tkaną bawełnę zmieniło się wraz z wybuchem II Wojny Światowej. W tym okresie przemysł Wielkiej Brytanii zależny był od dostaw ze Związku Radzieckiego. Konwoje z zaopatrzeniem wysyłane z Murmańska, poprzez morze Arktyczne były często atakowane przez niemieckie okręty podwodne i bombowce dalekiego zasięgu. Samoloty brytyjskich sił powietrznych RAF z powodu niewystarczającego zasięgu nie mogły skutecznie chronić konwojów. Winston Churchill podjął decyzję o użyciu myśliwców Hurricane do ochrony statków przed niemieckimi atakami.
W zamyśle samoloty miały startować bezpośrednio z pokładu statków handlowych, wystrzeliwane za pomocą katapulty. Po wykonaniu zadania pilot nie miał jednak możliwości powtórnego wylądowania na zbyt krótkim pokładzie. Pozostawało mu tylko posadzić maszynę na wodzie, bądź wyskoczyć na spadochronie i czekać na wyciągnięcie z wody przez statek pomocniczy. Problemem okazała się być niska temperatura wody – piloci bardzo często umierali z wyziębienia już po kilku minutach.
Ta sytuacja wymusiła powstanie materiału, który nie krępowałby ruchów w czasie lotu i walki powietrznej, a jednocześnie chroniłby przed wychłodzeniem organizmu w czasie długiego oczekiwania w morzu.
Po wielu próbach naukowcy z Instytutu Shirley w Manchesterze stworzyli tkaninę bawełnianą Ventile®. Kombinezon lotniczy uszyty z tego materiału pozwolił wydłużyć czas przeżycia zanurzonego w Oceanie Arktycznym lotnika z kilkudziesięciu sekund do 20 minut.
Po wyposażeniu lotników w kombinezony z nowego materiału, aż 80% przeżywała oczekiwanie w morzu na ratunek.
Kombinezony z bawełny Ventile® wprowadzono do RAF-u w 1943, przez lata zmienił się tylko ich desing. Piloci brytyjscy latający na samolotach Tornado używają ich do dnia dzisiejszego.
Zalety odzieży wykonanej z bawełny Ventile®
• Wodoodporność : Ventile® chroni przed wiatrem, deszczem, gradem i śniegiem.
• Wiatroszczelność: materiał zatrzymuje wiatr, co zapobiega dodatkowemu wychładzaniu organizmu.
• Oddychalność: bardzo wysoki współczynnik transpiracji wilgoci gwarantuje utrzymanie komfortu przy dużej aktywności ruchowej.
• Naturalny w 100%: materiał jest całkowicie naturalny i ekologicznie przyjazny dla środowiska.
• Komfort: idealne połączenie jakości i funkcjonalności, doskonałe zarówno na wymagające wyjazdy jak i do codziennego użytkowania w mieście
• Wytrzymałość: materiał jest bardzo trwały, gwarantując lata użytkowania z zadowoleniem.
• Cichy: Ventile® nie „szeleści” jak większość tradycyjnych wyrobów z membraną, dzięki temu jest idealny do pracy z kamerą, na polowania, do lasu czy też dla osób lubiących podpatrywać naturę z bliska.
• Sprawdzony: jakość potwierdzona wieloletnim doświadczeniem profesjonalnych użytkowników gwarantuje, że materiał nie zepsuje się nagle w najmniej dogodnym momencie.
Prawda, że ciekawy pomysł? Tyle, że cena lekko przegięta. 800 zł za kurtkę z bawełny to trochę za dużo.
W ofercie mamy fajną kangurkę Odin orek kurtkę techniczną Loke. Obie mają bardzo przyjemny i delikatny design. Żadnych wstawek kolorowych i chorych akcentów znanych z odzieży wspinaczkowej. Poczekam może ceny pójdą w dół to się to kupi i przetestuje.
I jeszcze na koniec mała uwaga. Zauważcie, że tak samo jak termin „taktyczne” jest nagminnie używany w opisach sprzętu militarnego i wojskowego i jest swego rodzaju słowem kluczem oznaczającym tak naprawdę chujwieco, tak samo termin „techniczne” jest używany podczas opisywania odzieży przeznaczonej do wspinaczki i uprawiania sportów górskich i także oznacza tyle, co nic. Też tak sądzicie?
link do polskiego sklepu;
http://www.rockcentric.pl/sklep-internetowy/odziez/kurtki/kurtka_loke_ventile_tilak.html
link do producenta;
http://www.etilak.cz/produkt/cz/144/loke-ventile-reg-bunda/
i jeszcze raz link do źródła;
http://4outdoor.pl/news/6455/legendarna-bawe%C5%82na-ventile-w-kolekcji-tilaka
[nggallery id=14]
1 komentarz
Brytyjczycy nie zależeli od dostaw sowieckich. To Sowieci zależeli od dostaw brytyjskich i przede wszystkim amerykańskich.