Koronawinus – bez paniki

Data dodania: 29 lutego 2020   |  Ilość komentarzy: 0   |  Kategorie: Aktualności

Survival to nie tylko las. To każda sytuacja przy której tracimy kontrolę. I każda sytuacja na którą nie mamy wpływu, ale dzieje się obok nas i nie mamy na nią wpływu.Dziś taką sytuacją może być dla nas pandemia panującego wirusa. Nie, nie straszymy. Nie panikujemy i nie chcemy żebyście tak myśleli.Jak przyjdzie wirus do nas to nawet się nie zorientujemy. Nie ma szans. A będzie za chwilę. Mamy to jak w banku. Dziś, jutro pojutrze. Będzie. Nie zabije nas jak będziemy się pilnowali.

koronawinus-1

Ale post nie jest o tym.

Zastanówcie się powoli i na spokojnie co zrobisz i czy jesteś gotowy na kwarantannę w Twoim mieście.

  • Czy jesteś gotowy siedzieć w domu przez dwa tygodnie lub więcej?
  • A czy jesteś gotowy na przebywanie w szpitalu przez dwa tygodnie?

Przemyślmy dziś na spokojnie co zrobić i jak się przygotować dziś nie na chorobę…ale na odcięcie od innych ludzi. Jeśli nigdy się nie przygotowywałeś i nie myślałeś żeby być prepersem to nic nie stoi na przeszkodzie żeby zastanowić się czego potrzebujesz żeby przetrwać w domu dwa tygodnie lub więcej i zrobić to dziś. Przy okazji następnej wizyty w sklepie kup dwie, trzy zgrzewki wody i kilka gotowych posiłków. Mogą to być także produkty typu; ryż, makaron, konserwy. Nie szykuj się na miesiące siedzenia w domu. To bez sensu.

Fajnie by było żebyś mógł spędzić w domu kilka dni bez wychodzenia.

Kup świeczki i większy zapas papieru toaletowego. Jeśli nie masz w domu to kup warcaby lub jakieś ciekawe gry planszowe. Siedzenie w domu na pewno będzie nudne. Jeśli będzie kwarantanna w Twoim mieście będziesz mógł wychodzić co jakiś czas ale lepiej nie robić tego za często. Do tego potrzebujesz większej ilości rękawiczek jednorazowych. Same maseczki jeśli jesteś zdrowy niewiele pomagają, ale jeśli czujesz się lepiej i bezpieczniej to także kup kilka. Sprawdź swoją domową apteczkę. Sprawdź daty przydatności i dokup leków z których często korzystasz. Więcej środków opatrunkowych, więcej środków przeciwbólowych, więcej środków na problemy żołądkowe. Miej zawsze naładowany telefon oraz powerbanka. Zatankuj samochód.

Wypłać część gotówki z bankomatu żebyś mógł płacić w mniejszych sklepach gdzie może nie być czytników kart.

Spakuj mały plecak lub dołóż kilka przedmiotów do swojego zwykłego codziennego plecaka na wypadek kwarantanny Twojej osoby. Bez sensu ? Wyobraź sobie że teraz w tym momencie ktoś zabiera Cię do szpitala i nie możesz wrócić do domu. Nie chodzi o to żeby zabierać bieliznę na zmianę i nosić ze sobą w plecaku ale mieć ze sobą ładowarkę do telefonu i trochę gotówki żebyś mógł kontaktować się z rodziną w sytuacji gdy nagle będziesz musiał zmienić miejsce przebywania. O odzieży wiadomo. Zawsze mówimy żeby ubierać się wygodnie i tak żeby być w stanie wygodnie przebywać w każdym terenie.

I ułóż plan co zrobi Twoja rodzina gdy nagle TY lub ktoś z niej nie wróci do domu. Masz dzieci? Siedzą same w domu gdy jesteś w pracy? Zastanów się jaki ułożyć plan w sytuacji gdy nagle nie wrócisz do domu. Ułóżcie plan co zrobią dzieci? Kto do nich przyjdzie, przyjedzie i jak będą sobie radzić bez Ciebie. Nie straszymy. Nie chcemy żebyś wpadał w panikę. Chcemy żebyś przemyślał sobie co zrobisz gdy zamkną Ciebie lub twoją rodzinę w domu lub szpitalu.

A jeśli nie chcesz zbierać i kupować tego wszystkiego to tylko przygotuj się psychicznie. Czasem wystarczy wiedza.

 

 

 

Zalecenia dotyczące środków bezpieczeństwa.

Jak otwierać drzwi

Omówię, co sam już zrobiłem i jakie środki ostrożności zamierzam podjąć. Są one takie same, jak środki ostrożności, które stosuję w sezonach grypowych, z wyjątkiem używania maski i rękawiczek.

1) ZREZYGNUJ Z UŚCISKU DŁONI! Ukłoń się, przybij piąstkę (nie piątkę!), zetknijcie się łokciami itp., itd.

2) Używaj łokcia lub kostki zgiętego palca do dotykania włączników światła, przycisków windy itp. Jeśli tankujesz, podnieś dozownik benzyny za pomocą ręcznika papierowego lub użyj jednorazowej rękawicy.

3) Otwieraj drzwi łokciem, zamkniętą pięścią lub biodrem – nie chwytaj za uchwyt dłonią, chyba że nie ma innego sposobu na otwarcie drzwi. Szczególnie ważne w przypadku drzwi toalet publicznych, sklepowych itp.

4) Używaj chusteczek dezynfekcyjnych w sklepach, przetrzyj uchwyt wózka i fotelik dziecięcy w wózku.

5) Myj ręce mydłem przez 20 sekund i/lub użyj środka dezynfekującego na bazie alkoholu (stężenie 60%) za każdym razem, gdy wracasz do domu po JAKICHKOLWIEK czynnościach w miejscach, gdzie przebywają inni ludzie.

6) Miej butelkę środka odkażającego dostępną przy wejściu do domu. Należy ją mieć RÓWNIEŻ w samochodzie, aby używać środka dezynfekującego po tankowaniu lub dotykaniu innych zanieczyszczonych przedmiotów, jeśli nie ma możliwości natychmiastowego umycia rąk.

7) Jeśli to możliwe, przy kaszlu lub kichaniu należy używać jednorazowych chusteczek, które należy od razu wyrzucać. Tylko jeśli nie macie takiej możliwości, kichnijcie lub odkaszlnijcie w łokieć. Wówczas na ubraniu w tym miejscu znajdzie się zakaźny wirus zdolny przenosić się przez co najmniej tydzień!

Lista przedmiotów, w które warto się zaopatrzyć:

1) Lateksowe lub nitrylowe rękawice jednorazowe do użytku podczas zakupów, korzystania z pompy benzynowej i wszystkich innych czynności zewnętrznych, gdy masz kontakt z obszarami skażonymi.

Uwaga: COVID-19 rozprzestrzenia się tylko w dużych kroplach poprzez kaszel i kichanie. Oznacza to, że oddychanie powietrzem nie niesie zagrożenia infekcją.

Natomiast wszystkie powierzchnie, na których wylądują te kropelki, są już źródłem zakażenia przez około tydzień. Mowa tu o wszystkim, co jest związane z osobami zarażonymi, wszystkim, na czym mogły wylądować „wykaszlane” przez nich kropelki.

Wirus, który wyląduje na Twojej skórze NIE JEST GROŹNY, chyba, że kropelki kaszlącej z bliska osoby wylądują na Twojej niezabezpieczonej twarzy.

COVID-19 posiada jedynie receptory komórkowe dla komórek płuc (zaraża tylko płuca). Jedyne WROTA zarażenia to NOS lub USTA, na które ktoś bezpośrednio nakichał lub które zostały dotknięte zainfekowanymi dłońmi

2) Maseczki chirurgiczne mogą być pomocne, ale nie dlatego, że chronią przed kropelkami w powietrzu, bo nie chronią.

Maseczki pomagają nam po prostu pamiętać i chronić się przez bezwiednym dotykaniem ust i nosa. Większość ludzi dotyka ust i nosa całkiem nieświadomie. I robi to ok. 90 razy dziennie!

3) Zaopatrz się zawczasu w środki dezynfekujące do rąk i rękawice lateksowe/nitrylowe. Środki do higieny rąk muszą być na bazie alkoholu i zawierać ponad 60% alkoholu, aby były skuteczne.

4) Uzupełnij zapas cynku do ssania w tabletkach.

Pastylki te okazały się skuteczne w blokowaniu koronawirusa (i większości innych wirusów) przed namnażaniem się w gardle i nosie.

Stosuj je krótkoterminowo i zawsze zgodnie z zaleceniami, od momentu pojawienia się pierwszych objawów infekcji, czyli od kiedy zaczniesz czuć, że „coś cię łapie”.

Najlepiej jest położyć się i pozwolić, aby pastylka rozpuściła się w tylnej części gardła. Nie stosuj cynku dłużej niż trwa infekcja bez konsultacji z lekarzem!

Mało wierzę w szybkie opanowanie pandemii

Podobnie jak wiele innych osób, mam nadzieję, że uda się ograniczyć rozprzestrzenianie tej pandemii, ALE osobiście się tego nie spodziewam.

Ludzie nigdy wcześniej nie mieli styczności z tym podstępnym wirusem i nie posiadają wewnętrznego systemu ochrony przed nim. Na całym świecie podejmowane są szeroko zakrojone działania, aby zrozumieć molekularną i kliniczną specyfikę tego wirusa.

Osiągnięto już niezwykłą wiedzę na temat jego genomu, struktury i wirulencji. ALE w tym roku nie będą dostępne ŻADNE leki ani szczepionki, które chroniłyby przed zakażeniem lub ograniczały rozwój infekcji. Jedyną opcją jest leczenie objawowe.

James Robb, MD

James Robb: Temat: Moje osobiste sugestie i zalecenia w związku ze zbliżającą się pandemią COVID-19 (coronavirus)